czwartek, 29 listopada 2018, 15:48

Jak mówić o swoich mocnych i słabych stronach?

Pytanie o mocne i słabe strony kandydata podczas rozmowy kwalifikacyjnej to jedno z tych pytań, które sprawiają nam najwięcej trudności. Czy przedstawienie wad, które w niektórych okolicznościach mogą być uznane za zalety to dobry pomysł?
Jak mówić o swoich mocnych i słabych stronach?

Rozmowa kwalifikacyjna to bardzo ważnym element procesu rekrutacyjnego. Do takiego spotkania należy się bardzo dobrze przygotować. Pozornie nawet te mniej ważne pytania wiele mogą o nas mówić osobie rekrutującej. Odpowiadając w przemyślany sposób na pytania rekrutera możemy zwiększyć swoje szanse na zatrudnienie w firmie.

Jedno z najbardziej problematycznych pytań brzmi: "Jakie są Pana/Pani trzy mocne i słabe strony?". Niedawno uważano, że dobrą strategią jest przedstawienie swoich wad w taki sposób, że będą brzmiały w niektórych okolicznościach jak zalety. Jedną z takich cech może być nadmierny perfekcjonizm. Nie oszukujmy się jednak, że rekruterzy będą pozytywnie zaskoczeni taką odpowiedzią. Wręcz przeciwnie. Taka odpowiedź może świadczyć o tym, że nie mamy zbyt wiele oryginalnych rzeczy do powiedzenia i powtarzamy to, co ktoś już kiedyś powiedział i uznał, że zda egzamin.

Do pytania o słabe strony należy podejść w trochę inny sposób. Można podać cechy, które nie będą przeszkadzały nam w wykonywaniu czynności służbowych. Na przykład możemy powiedzieć, że stresujemy się przed wystąpieniami publicznymi, jeśli nie będzie tego wymagało stanowisko, które nas interesuje. Możemy także wspomnieć o cechach, które kiedyś sprawiały nam trudność, ale obecnie z tym walczymy. Przykładem może być walka z nieśmiałością albo ograniczanie palenia. Ważne jest, żeby nie ściemniać, gdyż nie jest to nigdy mile widziane.

Jeśli chodzi o mocne strony, nie ulega wątpliwości, że o wiele łatwiej odpowiedzieć na to pytanie. Ważne, żeby wybrać te cechy, które najbardziej przydają się w nowej pracy. Należy pamiętać jednak o tym, żeby cechy te podeprzeć przykładami.

Przygotowujecie się do rozmowy rekrutacyjnej? Sprawdźcie, o co zapytać rekrutera podczas rozmowy. Przeczytajcie także, jak dobrze wypaść i pozbyć się stresu.

fot. pexels.com/Tim Gouw

Warto przeczytać

  • 5b905dee53df15c66586da287c09513867b_350x200
    Czym Się Kierować Wybierając Biuro Tłumaczeń

    Jak dobrze wybrać biuro tłumaczeń, by później nie żałować decyzji? Na co zwrócić szczególną uwagę podczas poszukiwania idealnego biura? Przeczytaj i sprawdź! »

  • 67f206896ff9c7e555ebc8c5deed3016917_350x200
    Jak szybko i skutecznie nauczyć się języka szwedzkiego?

    Ten skandynawski język może być nie lada wyzwaniem zwłaszcza dla tych, którzy wcześniej nie mieli z nim styczności. Jednak coraz więcej ludzi decyduje się na jego naukę, ponieważ znajomość tego języka jest pożądana na rynku pracy. »

Zobacz również

Chcesz wyróżnić swoje ogłoszenie?

Ostatnio czytane

Ostatnio dodane