Jesteś tutaj:Pracenazlecenie.plAktualnościIle wynosi wynagrodzenie dla opiekunki w Niemczech?

Ile wynosi wynagrodzenie dla opiekunki w Niemczech?

  • piątek, 17 listopada 2023, 17:09
Image Description

Wysokość wynagrodzenia dla opiekunki w Niemczech to jedno z najczęstszych pytań, jakie się pojawia. W kwestiach finansowych nie ma jednak jednoznacznej odpowiedzi. Dostępne są oferty zarówno lepiej, jak i gorzej płatne.


Wynagrodzenie uzależnione jest bowiem od wielu czynników m.in. od rodziny, dla której się pracuje, zdrowia seniora, obowiązków, regionu. Nie bez znaczenia jest też doświadczenie i umiejętności opiekunki. Co jeszcze wpływa na wynagrodzenie dla opiekunki w Niemczech?

Od czego zależą zarobki opiekunki w Niemczech?

Opieka nad osobami starszymi w Niemczech postrzegana jest jako zawód opłacalny i dochodowy. Na temat zarobków opiekunek krąży wiele mitów. Wiele osób dowiadując się więc, ile faktycznie wynosi wynagrodzenie albo jest zaskoczonych, albo rozczarowanych. Warto jednak pamiętać, że wysokość pensji opiekunki seniora zawsze zależy od wielu czynników.

Pierwszymi z nich są te leżące po stronie podopiecznego. Wynagrodzenie uzależnione jest więc od jego sytuacji majątkowej i możliwości, stanu zdrowia i związanych z tym obowiązków, miejsca zamieszkania – różnice pomiędzy w zarobkach między landami potrafią bowiem być znaczne. Warto też wspomnieć, że niektórzy zleceniodawcy decydują się na wypłacanie sezonowych premii, a także płacą wyższą stawkę za pracę w weekendy, święta czy w nocy.

Nie bez znaczenia jest też doświadczenie, wiedza i wykształcenie opiekunki. Osoby z wyższym, wykształceniem kierunkowym, mogące pochwalić się dodatkowymi certyfikatami i wieloletnim potwierdzonym np. referencjami doświadczeniem mogą liczyć na wyższe wynagrodzenie. Wyższe wynagrodzenie dla opiekunki w Niemczech na https://opieka.felizajob.pl/oferty-pracy-dla-opiekunek-osob-starszych/ przewidziane jest również dla osób znających język niemiecki (w stopniu co najmniej komunikatywnym), mających prawo jazdy, elastyczność w zakresie obowiązków i miejsca ich pełnienia.

Co obniża pensje dla opiekunki w Niemczech?

Kwota podana w ogłoszeniu jako pensja dla opiekunki w Niemczech nie zawsze w całości trafia do jej kieszeni. Często bowiem nie uwzględnia ona podatków i składek ubezpieczeniowych, które obowiązkowo trzeba zapłacić. Od pensji należy odjąć więc ich wysokość, co automatycznie zmniejsza wynagrodzenie. Najczęściej profesjonalne agencje i firmy w ogłoszeniach podają kwotę po odjęciu ubezpieczenia zdrowotnego, OC, a także kosztów dojazdu do podopiecznego z Polski. Na wysokość wynagrodzenia ma również wpływ to, czy opiekunka musi dodatkowo płacić za zakwaterowanie i wyżywienie – zazwyczaj nie ma takiej konieczności, ale warto się co do tego upewnić przed podpisaniem kontraktu. Opłacania wiktu i okierunku, a także dojazdów z Polski z własnego wynagrodzenia znacząco zmniejszy jego wysokość.

Artykuł Partnera

fot. Unsplash.com

Bezpłatne oferty pracy i ogłoszenia lokalne