czwartek, 11 marca 2021, 10:47

Idealne CV - jak wzbudzić zainteresowanie przyszłego szefa?

Szukanie pracy to trudne zadanie. W obecnych czasach, kiedy bezrobocie jest duże, wiele zakładów zmniejszyło zatrudnienie,  a niektóre całkowicie zawiesiły swoją działalność,  znalezienie pracy zajmuje sporo czasu, wymaga wysiłku i dobrego przygotowania.
Generator CV i listu motywacyjnego

Należy zrobić wszystko, aby wyróżnić się na tle innych kandydatów, pokazać pracodawcy, że jest się tą osobą, której szuka. Bardzo ważny jest dobrze napisane cv oraz list motywacyjny. To dokumenty, które pokazują wstępny obraz kandydata, dlatego muszą być napisane starannie i czytelnie. Aby nie odpaść na starcie, warto skorzystać z pomocy różnego typu kreatorów, które pomogą stworzyć profesjonalne dokumenty. 

Jak stworzyć idealne CV?

CV, czyli curriculum vitae to dokument, który zawiera podstawowe informacje o kandydacie. Pracodawca, który szuka pracownika, najpierw zapoznaje się z dostarczonymi dokumentami, które umożliwiają poznanie kwalifikacji, doświadczenia oraz wykształcenia kandydata. Rekruterzy dostają mnóstwo tego typu dokumentów, dlatego warto postać się, aby cv wzbudziło zainteresowanie. Warto skorzystać z powszechnie dostępnych, darmowych  generatorów cv, które pozwolą stworzyć profesjonalny, a zarazem niebanalny dokument. Bardzo ważne, aby życiorys był czytelny, zawierał podział na sekcje, nagłówki, kolumny i wypunktowania. W dokumencie należy używać pogrubień, kursywy, można zastosować inny kolor czcionki, który pozwoli wyróżnić najważniejsze informacje. Według badań, osoby zajmujące się rekrutacją poświęcają na zapoznanie się z CV kilka sekund. Ciekawa, wyróżniająca się  forma pozwoli zauważyć wszystkie ważne informacje. Curriculum vitae powinno być wydrukowane na białym, dobrej jakości papierze. Osoby, które szukają pracy w branży artystycznej, mogą dostarczyć CV na kolorowym papierze, które będzie świadczyć o kreatywności kandydata i na pewno zostanie zauważone.


Co powinno zawierać CV?

CV to życiorys zawodowy, który powinien zawierać dane osobowe kandydata oraz dokładne informacje o posiadanym wykształceniu i doświadczeniu. W życiorysie należy umieścić:

 • Imię, nazwisko kandydata,
 • Dane kontaktowe, tj. adres, telefon, adres e-mail,
 • Zdjęcie (nie jest obowiązkowe, ale warto je umieścić),
 • Doświadczanie zawodowe z informacją o zakresie obowiązków,• Wykształcenie, zaczynając od ostatniej ukończonej szkoły,
 • Dodatkowe kwalifikacje i ukończone kursy,
 • Kompetencje miękkie, przydatne w pracy na danym stanowisku,
 • Zainteresowania,
 • Klauzulę ze zgodą na przetwarzanie danych osobowych, która jest niezbędna do dalszego procesu rekrutacyjnego. 

Idealne CV – co zrobić, aby rekruter wybrał właśnie mnie?

CV stanowi pierwszą formę kontaktu z przyszłym szefem. Warto zrobić wszystko, aby już n samym początku wypaść jak najlepiej. Należy poświęcić trochę czasu, aby dokument wyglądał na profesjonalny i świadczył o klasie kandydata. Kreator cv od https://bananacv.com/ pozwoli stworzyć dokument według obowiązujących zasad. Oprócz suchych danych o wykształceniu i doświadczeniu należy umieścić w życiorysie opis najważniejszych doświadczeń, osiągnięć i sukcesów. Można wspomnieć o otrzymanych nagrodach lub projekcie, który cieszył się dużym uznaniem. Należy też wspomnieć, dlaczego właśnie ta praca wzbudziła nasze zainteresowanie. Te informacje są bardzo ważne dla potencjalnego szefa, pozwalają wyrobić sobie pierwszą opinię o konkretnej osobie.  CV powinno być dopasowane do danego ogłoszenia o prace, w dokumencie powinien znaleźć się opis umiejętności, które są potrzebne do pracy na danym stanowisku. Dobrym pomysłem będzie również wymienienie cech charakteru, które pomogą w wykonywaniu obowiązków. Ostatnim punktem CV jest opis zainteresowań kandydata. Hobby może być związane ze stanowiskiem, ale oczywiście nie jest to obowiązkowe. Nie warto kłamać, bo w czasie rozmowy wszystko wyjdzie na jaw. Zainteresowania powinny być dosyć szczegółowe, np. jeżeli lubimy czytać, warto napisać, jakie książki, a jeżeli nasze hobby to muzyka, również warto umieścić więcej szczegółów.

Jak napisać list motywacyjny?

Szablony CV to nie wszystko, co możemy znaleźć w sieci. Dostępne są również generatory listów motywacyjnych, dzięki którym list wzbudzi zainteresowanie rekruterów. Należy pamiętać, aby dokument był spersonalizowany, zaadresowany do konkretnej osoby, nie można tworzyć jednego listu do różnych zakładów pracy. W liście motywacyjnym należy:

 • Poinformować, skąd wiemy o ofercie, np. z pracy, internetu, od znajomych,
 • Uzasadnić, dlaczego chcemy pracować w tej firmie, wykazać się wiedzą, na temat jej działalności,
 • Wskazać swoje mocne strony, udowodnić, że firma wiele zyska, wybierając naszą kandydaturę,
 • Zakończyć profesjonalnie i wyrazić chęć spotkania.

CV i list motywacyjny to dwa różne dokumenty, dlatego nie należy powielać informacji. Treść musi być wiarygodna i przekonująca, zachęcająca do dalszego kontaktu.
Napisanie dobrego CV i listu motywacyjnego  nie jest proste, wymaga czasu i dobrego przygotowania. Dostępne w sieci cv generatory są dużym ułatwieniem, dlatego warto z nich korzystać. Pomogą w przygotowaniu profesjonalnych dokumentów, a to pierwszy krok do znalezienia dobrej pracy.

fot. Pexels.com

Artykuł Partnera

Warto przeczytać

 • d03810903c54e68f2e29c629bda823d1b2f_350x200
  Jak otrzymać duplikat świadectwa pracy?

  Zgubiłeś swoje świadectwo pracy? Sprawdź, co musisz zrobić, aby otrzymać duplikat tego dokumentu od swojego byłego pracodawcy oraz, na co powinieneś zwrócić uwagę, sprawdzając poprawność wpisanych w nim danych. »

 • c3c4203a3b5928b4e4fcad32fc90299414a_350x200
  Średnie wynagrodzenie Polaków w lutym 2021 roku

  Główny Urząd Statystyczny udostępniła dane dotyczące średniego wynagrodzenia Polaków oraz ich zatrudnienia na luty 2021 roku. Przekonaj się, czy pandemia ma duży wpływ, na to ile średnio zarabiamy. »

Zobacz również

Polecane ogłoszenia

Ostatnio czytane

Ostatnio dodane