poniedziałek, 31 sierpnia 2020, 16:37

Holenderskie certyfikaty pracy – co musisz o nich wiedzieć?

Duża liczba Polaków pracuje w Niderlandach na stanowiskach, gdzie występuje duże ryzyko wypadku. W celu zapobieżenia tego typu zdarzeniom pracownicy kierowani są na specjalistyczne szkolenia odpowiadające polskim szkoleniom BHP.
Holenderskie certyfikaty pracy

Po ukończeniu szkolenia i zdaniu egzaminu otrzymuje się certyfikat VCA. Ten dokument jest obowiązujący w bardzo wielu branżach. Certyfikat ma różne kategorie, w zależności od zajmowanego stanowiska. Pracujący na niższym szczeblu zdobywają certyfikat VCA B, natomiast kadra kierownicza VCA VOL.

VCA – co to takiego?

VCA jest certyfikatem, który zaczął obowiązywać w Niderlandach od roku 1994. Podstawą jego stworzenia była konieczność kontroli bezpieczeństwa na stanowiskach, gdzie występuje większe ryzyko wypadku. Dokument ten ujednolicił i usystematyzował zasady bezpieczeństwa i higieny pracy na tamtejszym rynku pracy. Taki sam rodzaj certyfikatu jest stosowany w sąsiednich krajach – Belgii i Luksemburgu.

Certyfikat VCA jest obwiązujący zarówno dla kadry kierowniczej, jak i dla pracowników niższego szczebla. Specjalne szkolenie kończy się wydaniem certyfikatu. Jest on wydawany na okres dziesięciu lat.

Jak zdobyć certyfikat VCA?

Podstawowe szkolenie VCA B (basic) przeznaczone jest dla pracowników niższego szczebla. Zajęcia odbywają się w 11 blokach tematycznych. Na zakończenie szkolenia organizowany jest egzamin, na którym należy odpowiedzieć na 40 pytań. Czas trwania egzaminu VCA B, to 60 minut, a liczba dopuszczalnych błędów wynosi 14.

Kadrę kierowniczą obowiązuje szkolenie VCA VOL, egzamin kończący to szkolenie trwa 105 minut, składa się z 70 pytań a liczba dopuszczalnych błędów wynosi 25.

Egzaminy przeprowadzane są w formie cyfrowej, ich wynik jest znany niemal natychmiast. Kursy i egzaminy VCA przeprowadzane są w kilku językach. Język polski dostępny jest tylko dla kategorii VCA B. Osoby, które pozytywnie zdały egzamin otrzymują certyfikat imienny VCA oraz specjalną kartę z plastiku.

Obydwa dokumenty wydaje niderlandzka jednostka certyfikująca. Każdy dokument ma swój numer zgodny z wpisem do bazy danych, którą zarządza VCA Infra – niderlandzki instytut. Dokument nie jest wydawany bezterminowo. Jego okres ważności wynosi 10 lat. Po tym okresie należy odświeżyć swoją wiedzę z zakresu bezpieczeństwa i higieny pracy i zdać ponownie egzamin. Uprawnienia VCA B kosztują 210 euro, szkolenia VCA VOL online – 240 euro.
Cena za szkolenie w Polsce jest niemal dwa razy wyższa.

Szukasz zatrudnienia w Holandii? W tej spawie zwróć się do Holland Contracting.

Artykuł Partnera

fot. Shutterstock

Warto przeczytać

  • cdeccb6ae8ab1692c6e6d07e1a82bb812b7_350x200
    Pożyczki od 18 lat - ranking najlepszych ofert

    Pożyczki od 18 lat są dostępne zarówno w ofertach polskich banków, jak też firm pozabankowych. »

  • 27a3544d33af0cebfe9e718cc3bf81c4b6d_350x200
    Holandia samochodem – o czym warto wiedzieć?

    Wybierasz się do pracy do Holandii, ale nie wiesz jaki środek transportu wybrać? Opcji jest sporo: busy z adresu pod adres, kolej, transport lotniczy, własny samochód. Ostatnia z wymienionych posiada wiele zalet, ale warto pamiętać o kilku zasadach. »

Zobacz również

Polecane ogłoszenia

Ostatnio czytane

Ostatnio dodane