poniedziałek, 31 sierpnia 2020, 16:37

Holenderskie certyfikaty pracy – co musisz o nich wiedzieć?

Duża liczba Polaków pracuje w Niderlandach na stanowiskach, gdzie występuje duże ryzyko wypadku. W celu zapobieżenia tego typu zdarzeniom pracownicy kierowani są na specjalistyczne szkolenia odpowiadające polskim szkoleniom BHP.
Holenderskie certyfikaty pracy

Po ukończeniu szkolenia i zdaniu egzaminu otrzymuje się certyfikat VCA. Ten dokument jest obowiązujący w bardzo wielu branżach. Certyfikat ma różne kategorie, w zależności od zajmowanego stanowiska. Pracujący na niższym szczeblu zdobywają certyfikat VCA B, natomiast kadra kierownicza VCA VOL.

VCA – co to takiego?

VCA jest certyfikatem, który zaczął obowiązywać w Niderlandach od roku 1994. Podstawą jego stworzenia była konieczność kontroli bezpieczeństwa na stanowiskach, gdzie występuje większe ryzyko wypadku. Dokument ten ujednolicił i usystematyzował zasady bezpieczeństwa i higieny pracy na tamtejszym rynku pracy. Taki sam rodzaj certyfikatu jest stosowany w sąsiednich krajach – Belgii i Luksemburgu.

Certyfikat VCA jest obwiązujący zarówno dla kadry kierowniczej, jak i dla pracowników niższego szczebla. Specjalne szkolenie kończy się wydaniem certyfikatu. Jest on wydawany na okres dziesięciu lat.

Jak zdobyć certyfikat VCA?

Podstawowe szkolenie VCA B (basic) przeznaczone jest dla pracowników niższego szczebla. Zajęcia odbywają się w 11 blokach tematycznych. Na zakończenie szkolenia organizowany jest egzamin, na którym należy odpowiedzieć na 40 pytań. Czas trwania egzaminu VCA B, to 60 minut, a liczba dopuszczalnych błędów wynosi 14.

Kadrę kierowniczą obowiązuje szkolenie VCA VOL, egzamin kończący to szkolenie trwa 105 minut, składa się z 70 pytań a liczba dopuszczalnych błędów wynosi 25.

Egzaminy przeprowadzane są w formie cyfrowej, ich wynik jest znany niemal natychmiast. Kursy i egzaminy VCA przeprowadzane są w kilku językach. Język polski dostępny jest tylko dla kategorii VCA B. Osoby, które pozytywnie zdały egzamin otrzymują certyfikat imienny VCA oraz specjalną kartę z plastiku.

Obydwa dokumenty wydaje niderlandzka jednostka certyfikująca. Każdy dokument ma swój numer zgodny z wpisem do bazy danych, którą zarządza VCA Infra – niderlandzki instytut. Dokument nie jest wydawany bezterminowo. Jego okres ważności wynosi 10 lat. Po tym okresie należy odświeżyć swoją wiedzę z zakresu bezpieczeństwa i higieny pracy i zdać ponownie egzamin. Uprawnienia VCA B kosztują 210 euro, szkolenia VCA VOL online – 240 euro.
Cena za szkolenie w Polsce jest niemal dwa razy wyższa.

Szukasz zatrudnienia w Holandii? W tej spawie zwróć się do Holland Contracting.

Artykuł Partnera

fot. Shutterstock

Warto przeczytać

  • d03810903c54e68f2e29c629bda823d1b2f_350x200
    Jak otrzymać duplikat świadectwa pracy?

    Zgubiłeś swoje świadectwo pracy? Sprawdź, co musisz zrobić, aby otrzymać duplikat tego dokumentu od swojego byłego pracodawcy oraz, na co powinieneś zwrócić uwagę, sprawdzając poprawność wpisanych w nim danych. »

  • c3c4203a3b5928b4e4fcad32fc90299414a_350x200
    Średnie wynagrodzenie Polaków w lutym 2021 roku

    Główny Urząd Statystyczny udostępniła dane dotyczące średniego wynagrodzenia Polaków oraz ich zatrudnienia na luty 2021 roku. Przekonaj się, czy pandemia ma duży wpływ, na to ile średnio zarabiamy. »

Zobacz również

Polecane ogłoszenia

Ostatnio czytane

Ostatnio dodane