poniedziałek, 10 lutego 2020, 22:22

Formy zatrudnienia pracownika w Polsce

Umowa zlecenie, umowa o pracę, a może umowa o dzieło? Dowiedz się, jakie składki płaci twój pracodawca oraz poznaj wady i zalety poszczególnych form zatrudnienia.
Podpisanie umowy

W Polsce występuje kilka form zatrudnienia, które są regulowane przez Kodeks pracy (umowa o pracę) oraz Kodeks cywilny (umowa zlecenie, umowa o dzieło). Zanim więc zdecydujemy się na podpisanie umowy z nowym pracodawcom powinniśmy zapoznać się z jej charakterem i korzyściami, jakie za sobą niesie.

Umowa o pracę

Najpopularniejszą i zarazem najbardziej korzystną formą zatrudnienia jest umowa o pracę, która może być zawarta na okres próbny, zastępstwo, czas określony lub nieokreślony. Pracownik decydując się na jej podpisanie zobowiązuje się do pracy na konkretnym stanowisku, w określonym miejscu i czasie. W zamian umowa o pracę gwarantuje mu m. in. płacę minimalną (w 2020 roku wynosi 2600 zł brutto), uregulowany czas pracy oraz płatny urlop (wypoczynkowy, chorobowy, macierzyński), a po zakończeniu pracy możliwość skorzystania z zasiłku dla bezrobotnych. Co więcej, pracodawca opłaca część składek na ubezpieczenie społeczne, w których skład wchodzą:
•    składki emerytalne (9,76%),
•    składki rentowe (6,50%),
•    składki wypadkowe (1,67%),
•    składki FP (2,45%),
•    składki FGŚP (0,1%).

Umowa może zostać rozwiązana za porozumieniem (w wyznaczonym terminie), za wypowiedzeniem (po upłynięciu jego okresu) lub bez wypowiedzenia (w przypadku zwolnienia dyscyplinarnego, długotrwałej nieobecności, szkodliwego wpływu pracy na zdrowie lub naruszenia obowiązków przez pracodawcę).

Umowa zlecenie

Choć ta forma zatrudnienia nie zapewnia nam stabilności i ochrony jak umowa o pracę, to również ma swoich zwolenników właśnie ze względu na swobodę oraz elastyczność. Umowa zlecenie zostaje zawarta między zleceniodawcą a zleceniobiorcą i określa warunki pracy, przy czym minimalna stawka godzinowa musi wynosić 17 zł brutto. Z kolei wysokość składek ZUS jest uzależniona od wysokości kwoty brutto dochodu umieszczonej w umowie.

Umowa o dzieło

W przeciwieństwie do umowy zlecenia, gdzie zleceniobiorca zobowiązuje się do wykonania zlecenia w określonym terminie, przedmiotem umowy o dzieło jest sam rezultat materialny lub niematerialny. Co więcej, zlecający dzieło nie jest zobowiązany do płacenia żadnych składek. Należy jednak pamiętać o rozliczeniu podatku od dochodów.


Fot. Pixabay.com

Warto przeczytać

  • 647a9372373f11eb682df26217eb75c74c1_350x200
    Jak znaleźć pracę w Niemczech?

    Jak znaleźć pracę w Niemczech? ⇛ Najpopularniejsze źródła ofert pracy ⇛ Czy do pracy w Niemczech konieczna jest znajomość języka? Zalety pracy. Sprawdź! »

  • 2a374b0ff7834e6d417673dded4fdfd374b_350x200
    Czasowa zmiana miejsca pracy – czy potrzebny jest aneks?

    Od 14 kwietnia firma nasza rozpoczyna inwestycję i część pracowników na okres 2 miesięcy będzie oddelegowana do naszego magazynu oddalonego o 3 kilometrów, gdzie będą przepakowywać palety z naszymi wyrobami. »

Zobacz również

Polecane ogłoszenia

Ostatnio czytane

Ostatnio dodane