Jesteś tutaj:Pracenazlecenie.plAktualnościDlaczego opiekunka osób starszych w Niemczech powinna dobrze znać język niemiecki?

Dlaczego opiekunka osób starszych w Niemczech powinna dobrze znać język niemiecki?

  • środa, 19 stycznia 2022, 17:19
Image Description

Zastanawiasz się nad podjęciem pracy jako opiekunka osób starszych za granicą? Zazwyczaj wobec takich pracowników stawiane są konkretne wymagania, w tym także wymogi dotyczące języka.


Jeżeli wybierasz się za Odrę, to bądź gotowa na to, że zostaniesz zapytana o poziom znajomości języka niemieckiego. Dlaczego jest to takie ważne? Bariera komunikacyjna może przekreślić, a na pewno utrudnić Twoje szanse na zatrudnienie.

Znajomość języka – czy jest potrzebna?

Choć znajomość języka niemieckiego często jest wymagana, to nie zawsze jest obowiązkowa. Dotyczy to np. sytuacji, w której pod opieką będziesz mieć osobę starszą z niepełnosprawnością lub upośledzeniem aparatu mowy. Jednak zdarza się, że nawet w stosunku do takich chorych rodzina chce, aby opiekun przemawiał kojącym głosem, czytał książki lub gazety.

Niektóre oferty pracy zakładają możliwość łączenia wykonywania obowiązków zawodowych z równoległą nauką języka. To ciekawa opcja, ale wiesz, że jako osoba nieznająca niemieckiego w stopniu choćby komunikatywnym, zmniejszasz swoje szanse na atrakcyjne zatrudnienie. Musisz bowiem wiedzieć, że:

  • opiekunka osób starszych w Niemczech musi liczyć się z tym, że większość ofert zawiera wymóg znajomości języka;
  • konkurencja na rynku jest duża, a większe szanse na angaż mają osoby porozumiewające się po niemiecku.

Sprawdź oferty pracy dla opiekunek osób starszych w Niemczech na PracaDlaOpiekunek24: https://pracadlaopiekunek24.pl/praca/

Znajomość języka obcego – dobra nie tylko dla podwładnego

Przyjmijmy, że udało Ci się znaleźć ofertę pracy w Niemczech, która nie zakłada znajomości języka na poziomie zaawansowanym. Wyobraź sobie jednak siebie w obcym kraju, z dala od rodziny i przyjaciół, zamieszkującą nowe miejsce i mającą zaopiekować się seniorem. A to wszystko bez umiejętności porozumiewania się w języku niemieckim. Taki scenariusz niestety może się ziścić, a Ty zniechęcona szybko zakończysz swoją karierę opiekunki, która w innych okolicznościach mogłaby rozwinąć się w bardzo obiecującym kierunku.

Praca w Niemczech bez języka jest możliwa, ale:

  • ofert jest znacznie mniej, a konkurencja jest bardzo duża;
  • bariera językowa negatywnie wpływa na Twoje samopoczucie i pewność siebie.

Jak widzisz, znacznie lepiej jest wybrać się do pracy za granicę, kiedy znasz język przynajmniej w stopniu pozwalającym na swobodną codzienną komunikację i tzw. casual chat. Pozwoli Ci to nie tylko w podtrzymywaniu kontaktu z podopiecznym, ale też załatwianie osobistych spraw w urzędzie, sklepie czy w razie potrzeby – u lekarza.

Warto uczyć się języka

Jeżeli wiesz, że masz cechy charakteru oraz odpowiednią motywację, aby pracować w charakterze opiekuna osoby starszej w Niemczech, to nauka języka powinna być formalnością. Niech czas i energia, które na to poświęcisz będą inwestycją w Twój zawodowy rozwój i przyszłość. Agencje rekrutujące opiekunki bardzo często organizują dla nich kursy językowe. Sporą dawkę wiedzy otrzymasz też w swoim docelowym miejscu pracy podczas rozmów z seniorem, oglądania programów telewizyjnych, słuchania radia czy czytania prasy i książek.

fot. Pexels.com

Artykuł Partnera

Bezpłatne oferty pracy i ogłoszenia lokalne