Jesteś tutaj:Pracenazlecenie.plAktualnościDlaczego mycie dachów warto powierzyć profesjonalistom?

Dlaczego mycie dachów warto powierzyć profesjonalistom?

  • wtorek, 21 czerwca 2022, 16:27
Image Description

Z definicji dach to górna, najwyższa część budynku, mająca za zadanie przykrycie i osłanianie go przed wpływami atmosferycznymi. Składa się on z konstrukcji nośnej i pokrycia.


Konstrukcja w budynkach o średniej wielkości jest zazwyczaj wykonana z belek drewnianych, przy większych odległościach pomiędzy ścianami zewnętrznymi stosuje się konstrukcje stalowe, żelbetowe lub z drewna klejonego. Materiał pokrycia zależy od strefy klimatycznej, lokalnego stylu i architektury budynku. Używane są zarówno pokrycia tradycyjne, takie jak strzecha, gont czy łupek, jak i współczesne systemy pokryć zawierające membrany izolacyjne i warstwy wodoodporne. Kąt jego nachylenia również zależy od lokalnych uwarunkowań i projektu architektonicznego. W niektórych budynkach współczesnych istnieje niewielka różnica pomiędzy dachem, a ścianą zewnętrzną, efekt taki uzyskuje się również przez użycie stropodachu.

Dlaczego warto myć pokrycie dachowe?

Dach to podstawowe wykończenie każdego budynku, domu, bloku, czy też magazynów jak i obiektów użyteczności publicznej. Chroni on budynki i znajdujące się w nich osoby przed zjawiskami atmosferycznymi. Niestety, ze względu na różne zanieczyszczenia środowiska, jaki różnego rodzaju zjawiska pogodowe jest on narażony na zanieczyszczenia i uszkodzenia. Dlatego warto zadbać o niego. Niestety nie wszyscy zdają sobie sprawę, jak ważne jest czyszczenie dachów i często nawet przez dziesiątki lat nie podejmuje się tego zadania. To niemały błąd, który w dłuższej perspektywie może kosztować remont, a nawet wymianę całego pokrycia dachowego. Nieusuwane przez lata zanieczyszczenia mogą naruszyć strukturę dachu, co może być niezwykle kosztowne, a czasami nawet niebezpieczne. Zalegający brud niekorzystnie wpływa nie tylko na estetykę, ale przede wszystkim kondycję dachu. Mogą pojawić się dziury i dach może zacząć przeciekać. Często rozwijają się na nim grzyby, pleśnie co już jest niebezpieczne dla zdrowia osób przebywających w budynku. Brudna połać dachowa może również doprowadzić do szybkiego pojawienia się zacieków na elewacji, a wtedy już będzie wymagane mycie całego budynku. Dlatego warto zwrócić uwagę na to, że wymiana dachu lub czyszczenie całego budynku jest znacznie droższe niż regularne jego czyszczenie.

Jak często wykonywać czyszczenie dachu?

Dach to strategiczny element konstrukcyjny budynku, stąd utrzymanie jego stanu technicznego na odpowiednim poziomie wymaga od właściciela budynku dokonywania właściwych zabiegów konserwacyjnych i remontowych. Obowiązki nakładające dbałość o utrzymanie należytego stanu technicznego dachu są usankcjonowane prawnie. Z przepisów wynika konieczność utrzymania dachu w należytym stanie technicznym i estetycznym. Jak widać nie ma jednoznacznej odpowiedzi na to pytanie, bo wszystko zależy od usytuowania budynku i warunków atmosferycznych, najogólniej i najprościej można powiedzieć, że mycie należy przeprowadzić wtedy, gdy zajdzie taka potrzeba tzn. pojawią się widoczne zabrudzenia, bądź przecieki. Pojawianie się wykwitów, czy szarawych zabrudzeń to sygnał, że należy pomyśleć o czyszczeniu dachu.

Mycie dachu samemu, czy zdać się na specjalistów?

Wybór zależy od indywidualnych preferencji oraz specyfiki pokrycia dachowego. Samodzielne mycie dachów może przynieść odczuwalne oszczędności. Jednak prace wymagają przynajmniej podstawowej wiedzy, zabezpieczenia oraz większej ilości czasu wolnego. W większych i mniejszych miastach znajdziemy wiele firm, które wykonują czyszczenie dachów, a ceny za czyszczenie dachu wcale nie muszą być bardzo wysokie. Skuteczne czyszczenie dachów jest o wiele trudniejsze niż mogłoby się wydawać. Przede wszystkim należy wiedzieć, jak to zrobić, jaką techniką usuwać dane zanieczyszczenia oraz jak należy zadbać o swoje własne bezpieczeństwo. Dodatkowo, liczy się również trwałość wykonanej usługi. Profesjonalne firmy dysponują bezpiecznym rusztowaniem, czy też zatrudniają osoby z uprawnieniami alpinistycznymi, posiadają różnego rodzaju zabezpieczenia przed upadkiem z wysokości. Bez odpowiedniej asekuracji nie jesteśmy w stanie wyczyścić swojego dachu. Wchodzenie bez zabezpieczenia może skończyć się tragicznie. Dlatego prace warto powierzyć jedynie sprawdzonym wykonawcom, takim jak TETON clean - https://tetonclean.pl/oferta/mycie-dachow. Firma ta posiada doświadczenie w wykonywaniu tego typu usług oraz wykfalifikowany zespół pracowników z uprawnieniami do prac na wysokościach i uprawnieniami alpinistycznymi, dlatego dostają się wszędzie tam, gdzie inni nie dają rady, w bezpieczny sposób. Zapewniają swoim klientom kompleksowe usługi dotyczące utrzymaniu czystości i higieny. Profesjonalne firmy korzystają ze sprzętu oraz środków, które gwarantują trwałe wyczyszczenie dachu. Oprócz tego, że zmyją zanieczyszczenia, to również użyją środków zabezpieczających go przed kolejnym zabrudzeniem. Korzystając z ich usług nawet na dłuższy czas możesz zapomnieć o usuwaniu zanieczyszczeń.

Artykuł Partnera

fot. Freepik.com

Bezpłatne oferty pracy i ogłoszenia lokalne