czwartek, 03 stycznia 2019, 15:53

Czym się różnią umiejętności twarde i miękkie?

Na kompetencje miękkie w CV zwracają w coraz większym stopniu uwagę przyszli pracodawcy. Czym właściwie charakteryzują się jednak umiejętności miękkie i czym różnią się od umiejętności twardych?
Czym się różnią umiejętności twarde i miękkie?

Wiele osób zapomina, że tak naprawdę kompetencje miękkie mają spore znaczenie dla potencjalnego pracodawcy. Często kojarzy się je z umiejętnościami interpersonalnymi. W przeciwieństwie do umiejętności twardych, kompetencje miękkie są cięższe do zmierzenia i przez to też trudniejsze do zweryfikowania.

Kompetencje twarde są związane z wiedzą specjalistyczną, pewnymi umiejętnościami, które można nabyć np. podczas kursów. W przypadku umiejętności miękkich proces nabywania konkretnych cech jest dłuższy i bardziej złożony. Dlatego na pewno łatwiej nauczyć pewnego kandydata umiejętności twardych niż miękkich. Dlatego też ważne jest, żeby przy tworzeniu CV nie zapominać o kompetencjach miękkich.

Warto przedstawić kilka przykładów umiejętności miękkich, na które zwracają uwagę przyszli pracodawcy. Jedną z dość popularnych kompetencji jest umiejętność pracy pod presją czasu. Wiąże się to też z odpornością na stres. Na pewno jest to bardzo przydatna umiejętność, która przydaje się zwłaszcza na bardziej odpowiedzialnych stanowiskach.

Kolejną przykładową cechą miękką jest zdolność do szybkiego uczenia się i wykorzystywania nowej wiedzy w praktyce. Bardzo wartościowi są pracownicy, którzy są w stanie rozwijać swoje kompetencje zawodowe. Stawianie na aktywny rozwój, śledzenie trendów, czy monitorowanie nowości branżowych przez pracownika są bardzo ważne i cenione przez pracodawców.

Przykłady umiejętności twardych to np. znajomość języków obcych, czy posiadanie prawa jazdy kat. B. Nietrudno zatem zauważyć różnice pomiędzy kompetencjami miękkimi i twardymi.

Sprawdź także, jak przygotować się do rozmowy kwalifikacyjnej.

fot. pexels.com/Tirachard Kumtanom

Warto przeczytać

  • a0f2dbcf32ed08ae52d00cd1bdb5df7025a_350x200
    Kto może wystawiać faktury VAT marża?

    Faktura VAT marża jest szczególnym dokumentem, z którym wiążą się odrębne procedury rozliczania podatku VAT. »

  • b1545a57239ff89f4987a4c82fd2cf9c597_350x200
    Przydatne skróty w pracy dyplomowej

    Podczas sporządzania przypisów w pracy dyplomowej warto pamiętać o kilku skrótach. Wyjaśniamy, w jakich okolicznościach można używać niektórych z nich. »

Zobacz również

Chcesz wyróżnić swoje ogłoszenie?

Ostatnio czytane

Ostatnio dodane