czwartek, 03 stycznia 2019, 15:53

Czym się różnią umiejętności twarde i miękkie?

Na kompetencje miękkie w CV zwracają w coraz większym stopniu uwagę przyszli pracodawcy. Czym właściwie charakteryzują się jednak umiejętności miękkie i czym różnią się od umiejętności twardych?
Czym się różnią umiejętności twarde i miękkie?

Wiele osób zapomina, że tak naprawdę kompetencje miękkie mają spore znaczenie dla potencjalnego pracodawcy. Często kojarzy się je z umiejętnościami interpersonalnymi. W przeciwieństwie do umiejętności twardych, kompetencje miękkie są cięższe do zmierzenia i przez to też trudniejsze do zweryfikowania.

Kompetencje twarde są związane z wiedzą specjalistyczną, pewnymi umiejętnościami, które można nabyć np. podczas kursów. W przypadku umiejętności miękkich proces nabywania konkretnych cech jest dłuższy i bardziej złożony. Dlatego na pewno łatwiej nauczyć pewnego kandydata umiejętności twardych niż miękkich. Dlatego też ważne jest, żeby przy tworzeniu CV nie zapominać o kompetencjach miękkich.

Warto przedstawić kilka przykładów umiejętności miękkich, na które zwracają uwagę przyszli pracodawcy. Jedną z dość popularnych kompetencji jest umiejętność pracy pod presją czasu. Wiąże się to też z odpornością na stres. Na pewno jest to bardzo przydatna umiejętność, która przydaje się zwłaszcza na bardziej odpowiedzialnych stanowiskach.

Kolejną przykładową cechą miękką jest zdolność do szybkiego uczenia się i wykorzystywania nowej wiedzy w praktyce. Bardzo wartościowi są pracownicy, którzy są w stanie rozwijać swoje kompetencje zawodowe. Stawianie na aktywny rozwój, śledzenie trendów, czy monitorowanie nowości branżowych przez pracownika są bardzo ważne i cenione przez pracodawców.

Przykłady umiejętności twardych to np. znajomość języków obcych, czy posiadanie prawa jazdy kat. B. Nietrudno zatem zauważyć różnice pomiędzy kompetencjami miękkimi i twardymi.

Sprawdź także, jak przygotować się do rozmowy kwalifikacyjnej.

fot. pexels.com/Tirachard Kumtanom

Warto przeczytać

  • 7aab3e3e2da55239d5f5eca3e3596868337_350x200
    Praca za granicą wakacje 2019 – jak szukać zatrudnienia?

    Wakacje to intensywny czas dla osób, które chcą podjąć zatrudnienia, szczególnie sezonowego. To zatem idealny moment, aby zastanowić się nad pracą za granicą. Dlaczego to rozwiązanie może być dobrym pomysłem? Korzyści przedstawimy w poniższym artykule. »

  • 6948be13157bd60d7db74772b4cf11e634a_350x200
    Nowoczesne schematy współpracy z podmiotami wspierającymi zamówienia i dostawy

    Zmiany w nowoczesnej gospodarce wpływają również na podmioty gospodarcze. Globalizacja powoduje modyfikację dotychczasowych kanałów dostaw i poszukiwanie innych bardziej elastycznych rozwiązań. »

Zobacz również

Chcesz wyróżnić swoje ogłoszenie?

Ostatnio czytane

Ostatnio dodane