Jesteś tutaj:Pracenazlecenie.plAktualnościCzym się różnią praktyki od stażu?

Czym się różnią praktyki od stażu?

  • wtorek, 18 maja 2021, 13:00
Image Description

Studenci, często zostają postawieni w sytuacji, kiedy muszą wykonać określoną liczbę godzin praktyk. Szukając tego typu ofert, można znaleźć informacje dotyczące różnych staży. Czym dokładnie różnią się od od praktyk?


Wiele osób na studiach najczęściej będzie musiało wykonać określoną ilość godzin praktyk, aby móc zaliczać wszystkie alta studiowania. Szukając tego rodzaju opcji, możemy natknąć się także na oferty dotyczące staży. Czym one się tak dokładnie różnią od siebie?


Na czym polegają praktyki?

Studiując, aktualnie większość kierunków na uniwersytetach wymaga od osób uczących się, podjęcia praktyk, które tematyka będą zahaczały o temat kierunku, na który się uczęszcza. Stanowi to jeden z warunków zaliczenia semestru nauki. Bez uzyskania potwierdzenia o ich wykonaniu, możemy mieć problem z zakończeniem naszej edukacji na uczelni wyższej. Praktyki, są także niezbędnym elementem programu w szkołach zawodowych. Pozwalają one na dokładniejsze poznanie specyfikacji danej profesji.

Zaczynając swoją przygodę z praktykami, najczęściej będziemy wykonywać czynności pod nadzorem naszego opiekuna. Jest to osoba, która wytłumaczy nam nasze obowiązki, będzie nas wspierać i doradzać w problematycznych sytuacjach. Dzięki temu osoba ucząca się zostaje powoli wprowadzana do świata pracy.

Oferty praktyk proponowane przez większość firm, są zazwyczaj darmowe. Osoba, która ich się podejmie, dostaje na koniec odpowiednie dokumenty mówiące o wykonaniu odpowiedniej ilości godzin, co stanowi jeden z elementów, dzięki temu student będzie mógł ukończyć etap edukacji.


Staż - podstawowe informacje

Chcąc zacząć swoją przygodę w zawodzie, warto poszukać stażu w firmach, których tematyka będzie związana z przyszłym zawodem, jaki chcielibyśmy wykonywać. Staż nie jest już obowiązkowym elementem edukacji na studiach, może się go podjąć każda osoba. Czytając tego typu oferty, warto zauważyć, że często dotyczą one konkretnej ilości godzin pracy w tygodniu. W porównaniu z praktykami dają one mniej możliwości manewrowania czasem.

Firmy szukające stażystów będą patrzeć przede wszystkim na ich umiejętności, których posiadanie jest kluczowym elementem do wykonywania danej pracy. W odróżnieniu od praktyk staż wymaga już konkretnego podjęcia się zadań, często bez okresu oswojenia się ze środowiskiem.

Plusem podjęcia się pracy jako stażysta, jest fakt, że często są one płatne. Jeżeli dana osoba dobrze się spisze podczas trwania stażu, firmy po przeminięciu tej umowy oferują im pracę. Stanowi więc to bardzo dobry początek, do rozpoczęcia swojej kariery w wymarzonym zawodzie.

fot. fauxels z Pexels

Bezpłatne oferty pracy i ogłoszenia lokalne