poniedziałek, 31 maja 2021, 16:43

Czym jest spis powszechny?

Sprawdź, na czym polega spis powszechny i kto musi wziąć w nim udział. Jak jest on przeprowadzany w 2021 roku podczas pandemii?
Spis ludności

Spis powszechny odbywa się raz co 10 lat, aby zebrać informacje dotyczące ludności w naszym kraju. Na czym on dokładnie polega i jakie pytania są podczas niego zadawane?


Co to jest spis powszechny?

Spis powszechny to badanie, które ma na celu zebranie informacji o stanie i strukturze według ustalonych cechach demograficznych i społeczno-zawodowych, które przeprowadzane jest na określonym terytorium. Przygotowywany jest według międzynarodowych standardów, co później pozwala na porównanie wyników końcowych z innymi państwami. Każdy członek Unii Europejskiej jest zobowiązany do przeprowadzenia tego typu spisu powszechnego, a następnie zebrania tych danych statycznych.


Jakich informacji możemy dowiedzieć się ze spisu powszechnego?

Jedną z podstawowych informacji, jakie państwo pragnie pozyskać, dzięki spisowi powszechnemu jest odpowiedź na pytanie, ile tak dokładnie nas jest  w kraju. Dane, które są zbierane, mają także pokazać, jakie jest nasze społeczeństwo oraz jak się jemu żyje w państwie. Istotnym elementem jest fakt, że w spisie biorą udział wszystkie osoby, te z mniejszych miejscowości, jak i dużych miast, co pozwala stworzyć obraz ogólnej sytuacji w Polsce. Informacje, które zostaną zebrane, stanowią później źródło wiedzy na temat: wyznania, czy stopnia niepełnosprawności obywateli Polski.


Jak można się spisać w 2021 roku?

Pierwszy raz w historii Polski należy obowiązkowo dokonać samospiu przez internet. W 2021 roku tego typu zbieranie danych rozpoczęło już się od 1 kwietnia i skończy się we wrześniu tego samego roku. Osoba, która pragnie wypełnić ten szczególny formularz, musi wejść na stronę internetową Głównego Urzędu Statycznego (GUS). Każdy użytkownik dostanie swoje własne unikalne hasło, dzięki któremu będzie mógł się zalogować, aby móc odpowiedzieć na parę pytań.

W razie posiadania jakichkolwiek trudności uruchomiono specjalne infolinie, które pozwolą na uzyskanie odpowiedniej pomocy w wypełnianiu formularza. Aby zachęcić obywateli do jego szybkiego wypełniania, została stworzona loteria, do której można wziąć udział jedynie po zakończeniu odpowiadania na pytania.

fot. Kaique Rocha z Pexels

Źródło: gov.pl

Warto przeczytać

Zobacz również

Polecane ogłoszenia

Ostatnio czytane

Ostatnio dodane