poniedziałek, 23 marca 2020, 12:51

Czy nocleg na koszt firmy jest przychodem pracownika?

Czy pracodawca musi pobierać PIT od kosztów zakwaterowania pracowników? Co jeśli koszty te przekraczają limit 500 zł określony w ustawie o PIT? Co na ten temat mówi Naczelny Sąd Administracyjny?
Czy nocleg na koszt firmy jest przychodem pracownika

Czy nocleg na koszt firmy jest przychodem pracownika?

Zgodnie z orzeczeniami wydanymi przez Naczelny Sąd Administracyjny zwrot wydatków na hotel pracowniczy nie jest przychodem pracownika. W związku z tym, nawet jeśli jest to podróż typowo służbowa, pracodawca nie musi pobierać PIT-u od kosztów zakwaterowania.

Jak wynika z podanej argumentacji, zwrot kosztów jest wyrównaniem związanym z wydatkiem, który poniósł pracodawca. Nie można go zatem zaliczyć do realnego przysporzenia.

Podróż służbowa czy nie?

Sąd rozstrzygał sytuacje firm zatrudniających przedstawicieli handlowych, którzy przemieszczając się po wydzielonym obszarze, często zostają na nim na noc, ponieważ powrót do miejsca zamieszkania nie miałby sensu. Do tego celu wykorzystują np. portal forStaff.

Pozornie można taki nocleg uznać za bycie w podróży służbowej, ale nie jest tak w rozumieniu prawa.

Ponieważ zapewnienie pracownikowi noclegu lub zwrotu kosztów za nocleg nie jest związane z organizacją pracy i wyposażeniem w niezbędne narzędzia, nie należy tego utożsamiać z obowiązkami pracodawcy regulowanymi ustawowo.

Nocleg tego typu jest opodatkowany, więc należy go zaliczyć do wysokości przychodu pracownika. Zwolnienie z PIT można zastosować później, z uwagą na zachowanie niezbędnych wytycznych np. limitu miesięcznego w wysokości 500 zł.

Wydając orzeczenie, sąd podkreślił, że przychód z nieodpłatnych świadczeń musi być poparty wcześniejszym sprawdzeniem, czy pracownik otrzymał przysporzenie majątkowe od swojego pracodawcy.

Ponadto, zwrot nie powinien być opodatkowany, jeśli wydatek został poniesiony przez pracownika w interesie pracodawcy.

Wyjazd na dłużej

Należy podkreślić, że gdy pracownik wyjeżdża do pracy na dłuższy okres, czyli nie jest to jedna noc poza miejscem zamieszkania jak w poprzednim przykładzie, to w jego interesie jest znalezienie sobie kwatery. Pracodawca może mu ją opłacić i wtedy powstaje zwolniony z PIT przychód z nieodpłatnych świadczeń. On również objęty jest limitem 500 zł.

Podsumowując, przepisy nie obligują pracodawcy do zapewnienia pracownikowi miejsca zamieszkania, chyba że jest to podróż służbowa w rozumieniu przepisów prawa. Sam nocleg na koszt firmy nie jest zaś przychodem pracownika, nawet jeśli pracownik został na noc poza miejscem zamieszkania.

Artykuł Partnera

fot. Shutterstock/Halfpoint

Warto przeczytać

  • 814d1684f4cc34958a3a8f88f98e0d2011c_350x200
    Jak napisać list motywacyjny?

    Chcesz zwrócić uwagę potencjalnego pracodawcy i dostać zaproszenie na rozmowę kwalifikacyjną? Dowiedz się, jak prawidłowo napisać list motywacyjny, by nie wylądował w koszu z innymi, lecz był środkiem do osiągnięcia celu. »

  • d36ad70992000089169f279e1311fbcfc57_350x200
    Praca licencjacka – jak sporządzić bibliografię

    Dowiedz się, z jakich elementów składa się opis bibliograficzny oraz jak prawidłowo przygotować bibliografię do pracy naukowej. »

Zobacz również

Polecane ogłoszenia

Ostatnio czytane

Ostatnio dodane