poniedziałek, 23 marca 2020, 12:51

Czy nocleg na koszt firmy jest przychodem pracownika?

Czy pracodawca musi pobierać PIT od kosztów zakwaterowania pracowników? Co jeśli koszty te przekraczają limit 500 zł określony w ustawie o PIT? Co na ten temat mówi Naczelny Sąd Administracyjny?
Czy nocleg na koszt firmy jest przychodem pracownika

Czy nocleg na koszt firmy jest przychodem pracownika?

Zgodnie z orzeczeniami wydanymi przez Naczelny Sąd Administracyjny zwrot wydatków na hotel pracowniczy nie jest przychodem pracownika. W związku z tym, nawet jeśli jest to podróż typowo służbowa, pracodawca nie musi pobierać PIT-u od kosztów zakwaterowania.

Jak wynika z podanej argumentacji, zwrot kosztów jest wyrównaniem związanym z wydatkiem, który poniósł pracodawca. Nie można go zatem zaliczyć do realnego przysporzenia.

Podróż służbowa czy nie?

Sąd rozstrzygał sytuacje firm zatrudniających przedstawicieli handlowych, którzy przemieszczając się po wydzielonym obszarze, często zostają na nim na noc, ponieważ powrót do miejsca zamieszkania nie miałby sensu. Do tego celu wykorzystują np. portal forStaff.

Pozornie można taki nocleg uznać za bycie w podróży służbowej, ale nie jest tak w rozumieniu prawa.

Ponieważ zapewnienie pracownikowi noclegu lub zwrotu kosztów za nocleg nie jest związane z organizacją pracy i wyposażeniem w niezbędne narzędzia, nie należy tego utożsamiać z obowiązkami pracodawcy regulowanymi ustawowo.

Nocleg tego typu jest opodatkowany, więc należy go zaliczyć do wysokości przychodu pracownika. Zwolnienie z PIT można zastosować później, z uwagą na zachowanie niezbędnych wytycznych np. limitu miesięcznego w wysokości 500 zł.

Wydając orzeczenie, sąd podkreślił, że przychód z nieodpłatnych świadczeń musi być poparty wcześniejszym sprawdzeniem, czy pracownik otrzymał przysporzenie majątkowe od swojego pracodawcy.

Ponadto, zwrot nie powinien być opodatkowany, jeśli wydatek został poniesiony przez pracownika w interesie pracodawcy.

Wyjazd na dłużej

Należy podkreślić, że gdy pracownik wyjeżdża do pracy na dłuższy okres, czyli nie jest to jedna noc poza miejscem zamieszkania jak w poprzednim przykładzie, to w jego interesie jest znalezienie sobie kwatery. Pracodawca może mu ją opłacić i wtedy powstaje zwolniony z PIT przychód z nieodpłatnych świadczeń. On również objęty jest limitem 500 zł.

Podsumowując, przepisy nie obligują pracodawcy do zapewnienia pracownikowi miejsca zamieszkania, chyba że jest to podróż służbowa w rozumieniu przepisów prawa. Sam nocleg na koszt firmy nie jest zaś przychodem pracownika, nawet jeśli pracownik został na noc poza miejscem zamieszkania.

Artykuł Partnera

fot. Shutterstock/Halfpoint

Warto przeczytać

  • 27a3544d33af0cebfe9e718cc3bf81c4b6d_350x200
    Holandia samochodem – o czym warto wiedzieć?

    Wybierasz się do pracy do Holandii, ale nie wiesz jaki środek transportu wybrać? Opcji jest sporo: busy z adresu pod adres, kolej, transport lotniczy, własny samochód. Ostatnia z wymienionych posiada wiele zalet, ale warto pamiętać o kilku zasadach. »

  • ef143bdf5b1d577063e8c587c55b1d85a52_350x200
    Opiekunki z Ukrainy w Polsce

    Praca w Polsce od lat jest atrakcyjna dla osób, które przyjechały z Ukrainy. W naszym kraju stawki, które nie raz mogą być mało atrakcyjne dla Polaków, zdecydowanie pasują osobom zza wschodniej granicy. »

Zobacz również

Polecane ogłoszenia

Ostatnio czytane

Ostatnio dodane