wtorek, 26 września 2017, 10:57

Czy franczyza jest dobrym pomysłem na biznes?

Na danym etapie naszego życia, jakim jest wytypowanie ścieżki zawodowej, zastanawiamy się czy nie lepiej byłoby pracować na własną rękę.
Czy franczyza jest dobrym pomysłem na biznes?

Aczkolwiek wtedy nurtuje nas kwestia tego jaki biznes by nas interesował, w czym byśmy się najbardziej sprawdzili oraz czy wytypowany przez nas kierunek miałby szanse długo utrzymać się na rynku. Z tego też względu wielu potencjalnych przedsiębiorców wybiera franczyzę, gdyż jest ona sprawdzona.

Franczyza, jak ją postrzegać?

Franczyza to nic innego jak sprzedaż towarów i usług wedle ściśle określonych wzorców przez podmiot wyższy od nas w hierarchii. Oparty na prawnej współpracy pomiędzy franczyzodawcą, a franczyzobiorcą. Na rynku jest wiele takich programów partnerskich, są to zarówno sklepy, restauracje, biura podróży, jak również banki. Aczkolwiek należy pamiętać, iż własny biznes na zasadzie franczyzy wiąże się z kilkoma opłatami, aby więc wejść w taką współpracę musimy posiadać odpowiedni kapitał początkowy. Kapitał ten nie jest stałą kwotą, wszystko zależy od tego z jaką marką chcemy podpisać umowę. Natomiast jeżeli dysponujemy wymaganą kwotą pieniędzy, nie możemy mieć pewności, iż dany franczyzodawca będzie zainteresowany podpisaniem z nami umowy takie współpracy.

Gdyż oprócz odpowiedniego kapitału liczy się także odpowiednie miejsce, w którym dostęp do klienta będzie wystarczająco dobry, jak również odległość, która musi zaistnieć od innej placówki tej marki. Nie może zaistnieć sytuacja, w której chcemy otworzyć dany lokal, tuż przy już istniejącym. W ramach sieci franczyzobiorca otrzymuje możliwość dysponowania logiem firmy, jak również niezbędne narzędzia marketingowe, wsparcie właściwego zatowarowania, a także odpowiednie szkolenia. Taka forma prowadzenia przedsiębiorstwa jest popularna z tego względu, iż procent upadłości danej franczyzy jest znikomy, a przypadki takie dzieją się bardzo rzadko. Daje więc nam ona stabilność finansową i możliwość podwyższenia własnych dochodów.

Rodzaje franczyz

Rynek polski i zagraniczny oferuje nam szereg różnych form partnerskich. Do najbardziej popularnych należą:

- McDonald's
- KFC
- Sphinx
- Sklep Żabka
- Tele Pizza
- Alior Bank
- Gold Finance
- FreshMarket
- Gatta
- Komandor
- Groszek

Jeżeli chodzi o franczyzę w  McDonald's to może ona zostać udzielona jedynie osobie fizycznie, nie może być udzielona osobie prawnej, bądź jednostce organizacyjnej nieposiadającej osobowości prawnej. Jest ona odpłatna i wiąże się z poniesieniem kosztów jednorazowych, jak również tych miesięcznych, poprzez cały okres trwania umowy. Franczyzobiorca działa we własnym imieniu, prowadząc na własny rachunek księgi rachunkowe.

Natomiast przy franczyzie w sklepie Żabka trzeba dysponować kapitałem początkowym w kwocie 5 tysięcy złotych. W zamian za to zostaje zaoferowany finansowy parasol ochronny w ciągu pierwszych trzech miesięcy trwania umowy, jak również stałe wsparcie w prowadzeniu biznesu, zapewnione wyposażenie i zaopatrzenie lokalu oraz gwarantowany przychód 6500 złotych miesięcznie. Tak więc przed podjęciem decyzji o współpracy z daną marką, należy porównać firmy i znaleźć taką, która najbardziej będzie spełniała nasze oczekiwania.

Artykuł powstał we współpracy z http://franczyzawpolsce.pl/ - bądź na bieżąco.

Źródło: artykuł Partnera

Warto przeczytać

  • a0f2dbcf32ed08ae52d00cd1bdb5df7025a_350x200
    Kto może wystawiać faktury VAT marża?

    Faktura VAT marża jest szczególnym dokumentem, z którym wiążą się odrębne procedury rozliczania podatku VAT. »

  • 5b298e028b7cde8308a6b25f80d33acdec1_350x200
    Czym się różnią umiejętności twarde i miękkie?

    Na kompetencje miękkie w CV zwracają w coraz większym stopniu uwagę przyszli pracodawcy. Czym właściwie charakteryzują się jednak umiejętności miękkie i czym różnią się od umiejętności twardych? »

Zobacz również

Chcesz wyróżnić swoje ogłoszenie?

Ostatnio czytane

Ostatnio dodane