czwartek, 01 lipca 2021, 10:01

Co wchodzi w skład wynagrodzenia brutto?

Zastanawiasz się, czym różni się wynagrodzenie brutto od netto? Co dokładnie odejmowane jest z naszej pensji?
Wynagrodzenie brutto

Będąc pracownikiem lub szukając pracy zawsze, patrzymy na wynagrodzenie, które dostanie się za wykonywanie konkretnych czynności. Często w ofertach pracy dostajemy informacje, ile wynosiłaby nasze pensja brutto. W rzeczywistości na rękę okazuje się, że otrzymamy o wiele mniejszą sumę, niż była podana na ogłoszeniu. Wynika to przede wszystkim z podatków i składek, które odejmowane są z naszego wynagrodzenia. Dlaczego tak się dzieje i dokąd idą dokładnie te pieniądze?


Wynagrodzenie brutto a wynagrodzenie netto

Na samym początku szukania pracy warto zdefiniować, czym jest pozycja netto, a czym jest pensja brutto. W ogłoszeniach najczęściej znajdziemy informacje, ile będzie wynosiło nasze wynagrodzenie przed tym, jak zostaną potrącone z niej składki ZUS, a także zaliczka na podatek dochodowy. Oznacza to, że wynagrodzenie netto to nasza pensja, która została już pomniejszona on składki: emerytalne, rentowe, chorobowym, a także zdrowotna oraz wcześniej już wspomniany podatek dochodowy od osób fizycznych. Ważnym elementem jest również to, że składki ZUS potrącone są nie tylko z wynagrodzenia pracownika, ale również musi je zapłacić jego pracodawca.


Po co płacimy składki ZUS?

Co dzieje się z pieniędzmi, które nie trafiają do naszej kieszeni? Zostają one przekazane między innymi na składki ZUS. Mają one przede wszystkim zabezpieczyć daną osobę przed zagrożeniem lub sytuacją, którą mogą go spotkać w codziennym życiu. Płacenie ubezpieczenia emerytalnego zapewnij danej osobie dochód w momencie, kiedy nie będzie ona już pracowała po osiągnięciu wieku emerytalnego. Ubezpieczenie rentowne gwarantuje jej dochód pieniężny, kiedy wystąpi ryzyko inwalidztwa. Taka osoba będzie mogła normalnie funkcjonować, ponieważ otrzymana przez nią renta zastąpi jej dostawane wynagrodzenie. Innym rodzajem jest ubezpieczenie chorobowe, dzięki któremu nadal będziemy mogli otrzymywać pieniądze od firmy podczas naszej nieobecności ze względu na zwolnienie lekarskie. Płacenie składki na ubezpieczenie wypadkowe zagwarantuje stabilność finansową, w momencie, w którym pracownika spotka nieszczęśliwe zdarzenie bez jego woli. Wypłacane dotyczy ono również chorób zawodowych spowodowanych wykonywaną pracą.

Innym rodzajem składek odprowadzanych od wynagrodzenia są te przeznaczone na ubezpieczenie zdrowotne. Dzięki nim każda osada objęta tego typu zabezpieczeniem może nieodpłatnie skorzystać ze świadczeń opieki medycznej. Osoba, która opłaca tego typu składkę, bezpłatnie może skorzystać publicznej służby zdrowia. Ma to na celu zachować pracowników przy zdrowiu, a także zapewnić jej ochrony przed urazami, czy też skutkami różnych chorób oraz ich odpowiednie leczenie.


Czy każdy musi płacić składki ZUS?

Według przepisów prawnych z dnia 13 października 1998 roku o systemie ubezpieczeń społecznych pracownik, który jest zatrudniony na podstawie umowy cywilnoprawnej, ma prawo do ubezpieczenia: emerytalnego, rentownego i wypadkowego, od momentu jego rozpoczęcia. W przypadku zasiłku chorobowego jest on wypłacany przez zleceniodawcę.

Żadnym składkom ZUS nie podlegają uczniowie i studenci do 26. roku życia świadczących pracy na podstawie umowy zlecenie. Sytuacja wygląda jednak nieco trochę inaczej kiedy taka osoba zatrudniona jest o umowę o pracę. W takim wypadku składki idące na ubezpieczenie: społeczne, emerytalne, rentowe, chorobowe oraz wypadkowe są opłacane przez pracodawcę.

Chociaż wydawać by nam się mogło, że płacenie składek, jest tylko utratą pieniędzy, które moglibyśmy uzyskiwać każdego miesiąca, to patrząc na to z dalszej perspektywy kwota odliczana z wynagrodzenia ma nam pomóc w przyszłości. Nigdy nie wiemy, kiedy wydarzy się nagła sytuacja, na którą nie będziemy mieć wpływu. Dzięki regularnie płaconemu ubezpieczeniu możemy być pewni, że pomimo tych zdarzeń nie zostaniemy bez źródła dochodu.

Jeżeli chcielibyśmy obliczyć sobie, ile będzie wynosiła nasza pensja po odjęciu wszelkich składek, możemy skorzystać w Internecie z opcji kalkulatorów wynagrodzeń. Pokażą nam one w przybliżeniu, ile będziemy zarabiać danej firmie po podaniu odpowiednich danych.

BS

fot. Karolina Grabowska z Pexels

Źródło: poradnikpracownika.pl, infor.pl

Warto przeczytać

Zobacz również

Polecane ogłoszenia

Ostatnio czytane

Ostatnio dodane