wtorek, 28 kwietnia 2020, 15:23

Co to jest L4 i komu ono przysługuje?

Zachorowałeś i potrzebujesz zwolnienia lekarskiego do pracy? A może musisz zaopiekować się chorym członkiem rodziny? Dowiedz się, jak skorzystać z L4 oraz jaki będzie miało ono wpływ na twoje wynagrodzenie.
Co to jest L4 i komu ono przysługuje?

Zwolnienie lekarskie to dokument potwierdzający niezdolność do wykonywania swoich obowiązków oraz usprawiedliwiający nieobecność w pracy. O długości jej trwania decyduje lekarz prowadzący. Maksymalny czas przebywania na L4 w roku wynosi 182 dni (w skrajnych przypadkach 270 dni). W tym czasie, jeśli pracownik posiada ubezpieczenie zdrowotne, otrzymuje wynagrodzenie lub zasiłek chorobowy.


Zwolnienie lekarskie – obowiązki pracownika

Przebywając na L4 powinniśmy stosować się do zaleceń lekarza, aby jak najszybciej móc wrócić do pracy. Zabronione jest więc wykonywanie innych czynności zarobkowych, przebywanie poza adresem wskazanym na zwolnieniu bądź wyjeżdżanie na wakacje. Wszelkie nadużycia mogą być traktowane jako naruszenie podstawowych obowiązków pracownika, a w konsekwencji prowadzić do utraty zasiłku chorobowego, wypowiedzenia umowy, a nawet zwolnienia dyscyplinarnego.


Wynagrodzenie chorobowe a zasiłek chorobowy

Podstawę wynagrodzenia chorobowego i zasiłku chorobowego stanowi przeciętne miesięczne wynagrodzenie z ostatnich 12 miesięcy, a wysokość różni się w zależności od powodu zwolnienia lekarskiego. Jedynym warunkiem do ich otrzymania jest wysłanie przez lekarza elektronicznego zwolnienia do ZUS-u, który z kolei przesyła je do pracodawcy.

Do 33 dni w ciągu roku kalendarzowego pensję w czasie trwania zwolnienia lekarskiego wypłaca pracodawca:

 • 80% wysokości wynagrodzenia w przypadku choroby lub odosobnienia w związku z chorobą zakaźną,
 • 100% wysokości wynagrodzenia w przypadku wypadku w drodze do lub z pracy, choroby w czasie trwania ciąży, badań w związku z chęcią zostania dawcom komórek/tkanek/narządów lub zabiegu ich pobrania.

Jeżeli pracownik przebywa na L4 dłużej niż 33 dni (w przypadku pracownika, który ukończył 50 lat – 14 dni) lub firma, w której pracuje, liczy mniej niż 20 pracowników, to otrzymuje zasiłek chorobowy wypłacany przez ZUS. W  zależności od powodu zwolnienia może być to:

 • zasiłek chorobowy – 70% z tytułu pobytu w szpitalu, 80% z powodu choroby, 100% dla kobiet w ciąży,
 • zasiłek macierzyński – 60/80/100% z tytułu urodzenia/przysposobienia/przyjęcia na wychowanie dziecka,
 • zasiłek opiekuńczy - 80% w ramach opieki nad dzieckiem lub innym członkiem rodziny.

źródło: Pixabay.com

Warto przeczytać

 • 27a3544d33af0cebfe9e718cc3bf81c4b6d_350x200
  Holandia samochodem – o czym warto wiedzieć?

  Wybierasz się do pracy do Holandii, ale nie wiesz jaki środek transportu wybrać? Opcji jest sporo: busy z adresu pod adres, kolej, transport lotniczy, własny samochód. Ostatnia z wymienionych posiada wiele zalet, ale warto pamiętać o kilku zasadach. »

 • ef143bdf5b1d577063e8c587c55b1d85a52_350x200
  Opiekunki z Ukrainy w Polsce

  Praca w Polsce od lat jest atrakcyjna dla osób, które przyjechały z Ukrainy. W naszym kraju stawki, które nie raz mogą być mało atrakcyjne dla Polaków, zdecydowanie pasują osobom zza wschodniej granicy. »

Zobacz również

Polecane ogłoszenia

Ostatnio czytane

Ostatnio dodane