wtorek, 28 kwietnia 2020, 15:23

Co to jest L4 i komu ono przysługuje?

Zachorowałeś i potrzebujesz zwolnienia lekarskiego do pracy? A może musisz zaopiekować się chorym członkiem rodziny? Dowiedz się, jak skorzystać z L4 oraz jaki będzie miało ono wpływ na twoje wynagrodzenie.
Co to jest L4 i komu ono przysługuje?

Zwolnienie lekarskie to dokument potwierdzający niezdolność do wykonywania swoich obowiązków oraz usprawiedliwiający nieobecność w pracy. O długości jej trwania decyduje lekarz prowadzący. Maksymalny czas przebywania na L4 w roku wynosi 182 dni (w skrajnych przypadkach 270 dni). W tym czasie, jeśli pracownik posiada ubezpieczenie zdrowotne, otrzymuje wynagrodzenie lub zasiłek chorobowy.


Zwolnienie lekarskie – obowiązki pracownika

Przebywając na L4 powinniśmy stosować się do zaleceń lekarza, aby jak najszybciej móc wrócić do pracy. Zabronione jest więc wykonywanie innych czynności zarobkowych, przebywanie poza adresem wskazanym na zwolnieniu bądź wyjeżdżanie na wakacje. Wszelkie nadużycia mogą być traktowane jako naruszenie podstawowych obowiązków pracownika, a w konsekwencji prowadzić do utraty zasiłku chorobowego, wypowiedzenia umowy, a nawet zwolnienia dyscyplinarnego.


Wynagrodzenie chorobowe a zasiłek chorobowy

Podstawę wynagrodzenia chorobowego i zasiłku chorobowego stanowi przeciętne miesięczne wynagrodzenie z ostatnich 12 miesięcy, a wysokość różni się w zależności od powodu zwolnienia lekarskiego. Jedynym warunkiem do ich otrzymania jest wysłanie przez lekarza elektronicznego zwolnienia do ZUS-u, który z kolei przesyła je do pracodawcy.

Do 33 dni w ciągu roku kalendarzowego pensję w czasie trwania zwolnienia lekarskiego wypłaca pracodawca:

 • 80% wysokości wynagrodzenia w przypadku choroby lub odosobnienia w związku z chorobą zakaźną,
 • 100% wysokości wynagrodzenia w przypadku wypadku w drodze do lub z pracy, choroby w czasie trwania ciąży, badań w związku z chęcią zostania dawcom komórek/tkanek/narządów lub zabiegu ich pobrania.

Jeżeli pracownik przebywa na L4 dłużej niż 33 dni (w przypadku pracownika, który ukończył 50 lat – 14 dni) lub firma, w której pracuje, liczy mniej niż 20 pracowników, to otrzymuje zasiłek chorobowy wypłacany przez ZUS. W  zależności od powodu zwolnienia może być to:

 • zasiłek chorobowy – 70% z tytułu pobytu w szpitalu, 80% z powodu choroby, 100% dla kobiet w ciąży,
 • zasiłek macierzyński – 60/80/100% z tytułu urodzenia/przysposobienia/przyjęcia na wychowanie dziecka,
 • zasiłek opiekuńczy - 80% w ramach opieki nad dzieckiem lub innym członkiem rodziny.

źródło: Pixabay.com

Warto przeczytać

 • 647a9372373f11eb682df26217eb75c74c1_350x200
  Jak znaleźć pracę w Niemczech?

  Jak znaleźć pracę w Niemczech? ⇛ Najpopularniejsze źródła ofert pracy ⇛ Czy do pracy w Niemczech konieczna jest znajomość języka? Zalety pracy. Sprawdź! »

 • 2a374b0ff7834e6d417673dded4fdfd374b_350x200
  Czasowa zmiana miejsca pracy – czy potrzebny jest aneks?

  Od 14 kwietnia firma nasza rozpoczyna inwestycję i część pracowników na okres 2 miesięcy będzie oddelegowana do naszego magazynu oddalonego o 3 kilometrów, gdzie będą przepakowywać palety z naszymi wyrobami. »

Zobacz również

Polecane ogłoszenia

Ostatnio czytane

Ostatnio dodane