poniedziałek, 19 listopada 2018, 11:31

Co jest ważniejsze: wszechstronność czy specjalizacja?

Na co zwraca rekruter podczas przeglądania CV? Co imponuje pracodawcy? Czy ważniejsze jest bycie specjalistą w konkretnej dziedzinie, czy może jednak bardziej ceni się wszechstronność?
Co jest ważniejsze: wszechstronność czy specjalizacja?

Dość łatwo zauważyć, że obecnie można zaobserwować dwie tendencje. Z jednej strony coraz bardziej ceni się pracowników wyspecjalizowanych, znakomicie poruszających się w pewnych konkretnych zagadnieniach. Z drugiej strony poszukuje się osób wszechstronnych, elastycznych, o szerokich horyzontach i szybko uczących się nowych rzeczy. Czy rzeczywiście są to tendencje, które ciężko pogodzić?

W obecnych czasach pracodawcy muszą często dopasowywać się do zmieniającego się rynku. Od pracowników często wymaga się zatem różnych kompetencji. Można pracować od wielu lat w tym samym miejscu, ale z czasem może dość mocno zmienić się nasz sposób pracy. Uczymy się nowych rzeczy, które pomogą nam lepiej odnaleźć się w miejscu pracy i dopasować do zmieniających się wymagań.

Jednocześnie istnieje czasami przekonanie, że ten, kto zna się na wszystkim tak naprawdę nie zna się na niczym. Należy zatem mieć dość mocne przygotowanie merytoryczne w zakresie pewnego konkretnego tematu. Możemy np. znakomicie odnajdować się w językach HTML, XHTML, czy XML. Niemniej bardzo ceni się pracowników, którzy posiadają jeszcze inne umiejętności, które pomogą lepiej reagować w nowych sytuacjach. Dobra umiejętność języków obcych, znajomość programowania VBA w Excelu, a także umiejętności miękkie, które są niezwykle ważne, jeśli myślimy o rozwoju zawodowym.

Wydaje się zatem, że powinno się dążyć do bycia specjalistą w danej dziedzinie, jednak nie należy zapominać o innych umiejętnościach, gdyż wszechstronność jest bardzo ceniona na rynku pracy. Umiejętność odpowiedniej reakcji i dopasowania się do nowych okoliczności zawsze jest w cenie.

Przeczytaj także na temat gotowości do pracy po ukończeniu studiów.

fot. pexels.com/bruce mars

Warto przeczytać

  • 8f43b6e72dbe1f2abf7235bdce2239b4722_350x200
    Ile będą zarabiać policjanci w 2019 roku?

    8 listopada 2018 podpisano porozumienie pomiędzy Rządem a przedstawicielami Policji. W wyniku umowy od 1 stycznia 2019 funkcjonariuszy czekają podwyżki wynagrodzeń. Sprawdź, ile policjanci będą zarabiać w nadchodzącym roku. »

  • a2fd2eab716dd86b65156112b9463bcbb99_350x200
    Zasady tworzenia rozdziałów w pracy dyplomowej

    Praca dyplomowa powinna mieć klarowny układ. Jak powinien wyglądać podział na rozdziały? Sprawdź wskazówki, jak stworzyć rozdziały w pracy dyplomowej. »

Zobacz również

Chcesz wyróżnić swoje ogłoszenie?

Ostatnio czytane

Ostatnio dodane