Jesteś tutaj:Pracenazlecenie.plAktualnościCloud Native - zaprojektuj i zbuduj infrastrukturę, która zasili Twoją cyfrową transformację

Cloud Native - zaprojektuj i zbuduj infrastrukturę, która zasili Twoją cyfrową transformację

  • wtorek, 27 lipca 2021, 13:28
Image Description

Rozwiązania chmurowe to przyszłość, która już nadeszła. Wynika to przede wszystkim z ogromnych możliwości jakie oferuje chmura obliczeniowa.


Dziś jest ona wykorzystywana nie tylko do gromadzenia danych, ale również tworzenia infrastruktury zgodnie ze strategią Cloud Native. Czym ona jest? Jakie korzyści wynikają z jej stosowania? Odpowiedzi na te i inne pytania znajdują się w niniejszym artykule.


Czym jest strategia Cloud Native?

Strategia Cloud Native stanowi elastyczną metodę tworzenia nowych aplikacji, które powstają dzięki wykorzystaniu skalowalności oraz elastyczności chmury obliczeniowej. Rozwiązania typu Cloud Native w odróżnieniu od dotychczasowych aplikacji monolitycznych powstają dzięki zastosowaniu wielu niezależnych elementów (tzw. mikrousług), które są wdrażane w środowiskach chmurowych. Pozwala to na błyskawiczne dodawanie nowych funkcji, czy wprowadzanie modyfikacji.

Strategia Cloud Native umożliwia tworzenie oprogramowania w oparciu o usługi zapakowane w kontenerach. Są one wdrażane jako mikrousługi, a zarządzenie nimi jest możliwe dzięki wykorzystaniu elastycznych procesów. Więcej informacji na temat tego typu rozwiązań można znaleźć na stronie: https://mindbox.pl/pl/cloud-native/.


Dlaczego warto budować aplikacje Cloud Native?

Tworzenie aplikacji Cloud Native przynosi firmie wiele korzyści, które pozwalają m.in. zoptymalizować koszty oraz podnieść jakość obsługi klienta. Zalety tego typu podejścia są następujące:

  • aplikacje Cloud Native można bardzo szybko wdrażać oraz elastycznie skalować, by dopasować je do indywidualnych potrzeb;
  • funkcjonalność aplikacji może zostać wzbogacona o nowoczesne technologie, takie jak internet rzeczy, czy sztuczna inteligencja;
  • możliwe jest wprowadzanie cyklicznych usprawnień poprzez wykorzystanie procesów elastycznych i procesów DevOps. Dzięki temu aplikacje Cloud Native są prostsze w zarządzaniu od tradycyjnych rozwiązań monolitycznych;
  • wszelkie usprawnienia i modyfikacje aplikacji Cloud Native można wprowadzać bez powodowania przestojów w jej funkcjonowaniu i zachwiania stabilności.


Cloud Native - tworzyć nowe aplikacje, czy modernizować już istniejące?

Branżowi specjaliści szacują, że w najbliższych latach 75% aplikacji będą stanowiły rozwiązania oparte na chmurze. Wprowadzenie modelu Cloud Native wymaga jednak podjęcia decyzji, czy modernizować dotychczasowe aplikacje, czy tworzyć je od nowa. W niektórych sytuacjach lepszym rozwiązaniem jest stworzenie nowej aplikacji w technologii Cloud Native niż modernizacja dotychczasowej aplikacji monolitycznej. Przyczyną może być np. kultura przedsiębiorstwa, postrzeganie ryzyka, czy ograniczenia wynikające z obowiązujących przepisów prawa. Tworzenie nowych aplikacji pozwala również eksperymentować i wprowadzać innowacyjne rozwiązania.

Czy zatem opłaca się modernizować dotychczasowe aplikacje? Tak, ponieważ w wielu przypadkach tworzenie ich od podstaw jest bezzasadne. Modernizacja pozwala wykorzystać poprzednie inwestycje, przy jednoczesnym odniesieniu korzyści wynikających z elastyczności i skalowalności chmury. Należy podkreślić, że niezależnie od tego, czy chodzi o konteneryzację, rozszerzanie, dekompozycję czy refaktoryzację, istnieje możliwość przekształcenia tradycyjnej aplikacji monolitycznej w nowoczesne rozwiązanie Cloud Native.


Podstawy tworzenia aplikacji Cloud Native

Tworząc aplikacje Cloud Native lub przekształcając tradycyjne rozwiązania monolityczne należy przestrzegać następujących zasad:

  • podejście oparte na architekturze mikrousług - dzięki czemu możliwa jest zautomatyzowana i nieprzerwana praca nad usprawnieniem aplikacji;
  • kontenery gwarantują największą elastyczność i skalowalność - dzięki nim możliwe jest spakowanie oprogramowania wraz z całym kodem i zależnościami w jednym miejscu. Pozwala to uruchomić aplikację wszędzie, gdzie istnieje taka potrzeba. Dodatkowo kontenery umożliwiają szybkie skalowanie dzięki wykorzystaniu oprogramowania kontenerowego Kubernetes wybranego przez użytkownika;
  • wdrożenie elastycznych metod - dzięki nim programiści są w stanie błyskawicznie wdrażać cykliczne aktualizacje, które wynikają ze zbierania opinii od użytkowników końcowych i pozwalają dostosować działanie aplikacji do ich potrzeb.


Cloud Native - czyli oszczędność na utrzymaniu infrastruktury

Oprócz wymienionych wcześniej zalety wynikających z tworzenia aplikacji Cloud Native należy również wspomnieć o oszczędnościach jakie może osiągnąć firma. Wynikają one z wykorzystania modelu FaaS (Function as a Service), który pozwala tworzyć skalowalne i bezpieczne oprogramowanie bez konieczności budowania infrastruktury sieciowej i serwerowej. Oszczędność wynika z faktu, że rozwiązania chmurowe rozliczane są w oparciu o informacje ile razy uruchomiona została konkretna funkcja. Z reguły jest to o wiele tańsze niż budowa i utrzymanie działających nieustannie serwerów.

Wiele dużych firm z różnych branż z powodzeniem wdrożyło już rozwiązania Cloud Native, co umożliwiło im optymalizację biznesu oraz umocnienie swojej pozycji na rynku. Korzystnym rozwiązaniem wydaje się być dołączenie do nich, czyli aktywny udział w cyfrowej transformacji.

Artykuł Partnera

fot. Adobe Stock

Bezpłatne oferty pracy i ogłoszenia lokalne