Jesteś tutaj:Pracenazlecenie.plAktualnościNajpopularniejsze certyfikaty językowe – jak je zdobyć?

Najpopularniejsze certyfikaty językowe – jak je zdobyć?

  • poniedziałek, 29 sierpnia 2016, 10:20
Image Description

Znajomość języków staje się coraz powszechniejsza. Nie jest już niczym wyjątkowym, że znamy jeden lub więcej języków obcych, a certyfikaty są idealną możliwością do wykorzystywania ich w praktyce, np. w karierze zawodowej.


Nie każdy, kto zna język obcy ma szansę na pracę np. w międzynarodowej firmie lub na zaliczenie kursów bez konieczności uczęszczania na zajęcia. Rozwiązaniem dla osób, które mają wysokie lecz nieudokumentowane kompetencje językowe, jest właśnie certyfikat językowy. Jest to zaświadczenie, wydawane przez prestiżowe instytucje, które potwierdza pozytywne zaliczenie egzaminu ze znajomości języka obcego na danym poziomie, a tym samym uprawnia do zaliczenia lektoratów na studiach, czy pracy na stanowisku z obowiązkową znajomością języka.

Certyfikat ten jest również przydatny, kiedy zamierzamy wyjechać za granicę – większość z dokumentów obowiązuje na terenie Unii Europejskiej, dlatego zdając go w kraju, mamy pewność, że będzie on ważny i przydatny również w innych krajach. Jest to przydatne, a nawet konieczne, kiedy rozważamy rozpoczęcie edukacji za granicą.

Jak zdobyć certyfikat?
Przede wszystkim – należy być dobrze przygotowanym i pewnym swoich umiejętności. Większość egzaminów jest przeprowadzana na wysokim poziomie i niedokładna znajomość języka lub przystąpienie do testu bez przygotowania to tylko niepotrzebna strata czasu i pieniędzy. Warto przeanalizować i uściślić, jakim poziomem znajomości języka się posługujemy – certyfikaty językowe zaczynają się już od tych z podstawowej wiedzy (A1 i A2), a kończą na zaawansowanych, do których wlicza się również znajomość języka zawodowego oraz jego znajomość w każdej dziedzinie. Ponadto, do zaawansowanej znajomości języka zalicza się również wiedza na temat danego kraju (np. historia Niemiec, geografii Anglii itp.) Najpopularniejsze z certyfikatów to: FCE, CAE, CPE, ZOP, TOEFL oraz LCCI.

Aby zdobyć certyfikat, należy zapisać się na wybrany przez nas egzamin z danego języka oraz wpłacić określoną kwotę (ceny egzaminów to przedział od 200 do nawet kilku tysięcy złotych). Zapisy na niektóre z egzaminów odbywają się ponad na pół roku przed danym testem, w innym przypadku wymagana data to niecałe 4 tygodnie.

Warunkiem zaliczenia egzaminu jest najczęściej zdobycie co najmniej 60 lub 70% z każdego elementu egzaminu, a są nimi: znajomość rozumienia ze słuchu, znajomość czytania ze zrozumieniem, pisanie wypracowania, a także egzamin ustny, który najczęściej odbywa się w innym terminie.

Jeżeli uczymy się języka obcego, warto za każdym razem bać pod uwagę zdanie certyfikatu językowego, ponieważ nie tylko podniesie on naszą pewność siebie związaną ze znajomością języka, ale przede wszystkim zwiększy nasze kompetencje i znacznie uatrakcyjni naszą pozycję na rynku pracy.


Źródło: Filus.edu.pl / fot. librestock.com

Bezpłatne oferty pracy i ogłoszenia lokalne