Jesteś tutaj:Pracenazlecenie.plAktualnościZdjęcie w CV - jak powinno wyglądać i czy trzeba je zamieszczać?

Zdjęcie w CV - jak powinno wyglądać i czy trzeba je zamieszczać?

  • wtorek, 28 września 2021, 17:05
Image Description

Tworzenie naszego CV nie jest proste. Warto więc poświęcić uwagę na jedno z istotniejszych elementów dokumentu - naszej fotografii.


Odpowiedni wygląd naszych dokumentów może mieć bardzo duży wpływ w procesie rekrutacyjnym na to, czy zostaniemy w ogóle wzięci pod uwagę. Nasze CV nie jest tylko analizowane pod względem naszych umiejętności i przeszłych miejsc pracy, ale również brane są pod uwagę aspekty wizualne, jakimi może być m.in. nasze zdjęcie dołączone do CV. Jakie znaczenie ma ono w procesie rekrutacji i czy zawsze musimy dodawać naszą fotografię do nasze portfolio?

Proces rekrutacyjny a zdjęcie

Wiele osób nie jest świadomym, jak ogromny wpływ ma wygląd naszego CV w procesie rekrutacyjnym. Estetyka i sposób przedstawienia informacji w nim zawartych są kluczowym elementem, który może wpłynąć na to, czy nasz dokument zostanie wzięty pod uwagę oraz przeczytany w całości. Często powtarzającym się błędem jest umieszczanie wiadomości, które nie są potrzebne pracodawcy w początkowym procesie wybierania pracowników. Ograniczenie dodatkowych informacji o naszym życiu prywatnym może wpłynąć na konkretność naszego dokumentu, oszczędzając również czas rekruterowi. 

Oprócz takich aspektów wizualnych, jak dobranie odpowiedniej czcionki do formy składania CV, jest również dołączenie do niego zdjęcia. Czy jest ono konieczne w naszym dokumencie w procesie rekrutacji? Nie ma żadnej informacji, która nakazywałaby dołączenie swojej fotografii w tego typu pliku. Istnieje jednak przekonanie wśród osób chcących wziąć udział w procesie rekrutacji, że bez tego elementu ich podanie może nie wyglądać tak profesjonalnie, jakby tego chcieli. Jakie znaczenie ma więc zdjęcie w momencie, w którym chcielibyśmy zdobyć dan posadę?

Czy zdjęcie w CV jest konieczne?

Dla wielu rekruterów brak zdjęcia w CV nie eliminuje danej osoby od samego początku. Biorą oni przede wszystkim pod uwagę to, co się znajduje w samym dokumencie, czyli kompetencje osoby, która wyraziła chęć swojej kandydatury na dane stanowisko, jej profesjonalizm i dotychczasowe osiągnięcia. Oznacza to, że wysłanie naszego dokumentu musi być dokładnie dopracowane pod względem niezależnie od tego, czy będziemy mieć zdjęcie, czy nie. Jednym z powodów, dla których lepiej się powstrzymać z dołączeniem go do naszego CV jest brak dobrej, profesjonalnej fotografii, która wskazywałaby na to, że idealnie nadajemy się na dane stanowisko. 

Czemu dołączamy zdjęcie do CV?

Fotografia w naszym CV to sposób, dzięki któremu będziemy mogli wyróżnić się spośród innych kandydatów. Rekruterowi podczas spotkania łatwiej będzie utożsamić daną osobę z dokumentem, który wcześniej przeczytał. Dodanie naszej fotografii może więc być również kluczowym elementem podczas rozmowy, dzięki któremu osoba prowadząca rozmowę bez problemu powiąże z nami osiągnięcia, o których wspomnieliśmy. 

Innym powodem, dla którego decydujemy się na dołączenie zdjęcia do CV to pokazanie zapewnienie, że jesteśmy odpowiednimi kandydatami na dane stanowisko, dzięki naszemu profesjonalnemu i schludnemu wyglądowi. To właśnie dlatego warto wykonać sobie odpowiednie zdjęcie, gdzie będziemy sprawiali podobne wrażenie. Tradycyjnie powinna się znaleźć na nim nasza twarz z ramionami lub sama twarz. Nie wstawiajmy więc naszych typowych zdjęć z wakacji, czy imprez. Chodzi przecież o zachowanie pełnego profesjonalizmu. 

Warto więc zadbać o ubiór, jaki będziemy mieli na zdjęciu. Oprócz odpowiedniego przedstawienia naszej osoby warto się zastanowić, gdzie zrobimy zdjęcie. Jeżeli Oprócz odpowiedniego przedstawienia naszej osoby warto jednolitym tle. Jakość zdjęcia również wpływa na przedstawienie naszej osoby dlatego, jeśli nie możemy sobie zapewnić wszystkich tych elementów na miejscu, pójdźmy do profesjonalnego fotografa, który będzie wiedział jak dokładnie je zrobić.

Pamiętajmy więc, że zdjęcie w CV nie stanowi najważniejszego elementu w całym dokumencie. Prawidłowo wykonane może nam pomóc ze znalezieniem pracy, jeśli jednak wyjdziemy na nim nieprofesjonalnie, możemy stracić szansę na otrzymanie danej posady. 

fot. Andrea Piacquadio z Pexels

Źródło: san.edu.pl
Bezpłatne oferty pracy i ogłoszenia lokalne