wtorek, 25 maja 2021, 12:33

Umowa o dzieło a umowa zlecenie - różnice

Umowa o prace, zlecenie czy dzieło znacznie się od siebie różni pod wieloma względami. Sprawdź, która opcja jest najkorzystniejsza dla przyszłego pracownika.
Praca na zlecenie

Szukając pracy, możemy natknąć się na różne rodzaje umów. Większość z nas miała styczność z umową o pracę lub wie, na czym ona polega, czasem jednak możemy się spotkać z tykimi jak zlecenie i o dzieło. Dla kogo są one przeznaczone i na czym polegają?


Co to jest umowa zlecenie?

Umowa zlecenie jest umową cywilnoprawną, która została uregulowana w art. 734-751 Kodeksu Cywilnego. Osoba, która przyjmuje zlecenie, jest zobowiązana do wykonania określonych czynności i nie jest odpowiedzialna za ostateczny efekt. Tego typu układ może być odpłatna lub nieodpłatna, wszystko zależy od porozumienia obydwóch stron. Jeżeli przyjmujący zlecenie zgodzi się na wykonanie pracy nieodpłatnie, musi on dostać odpowiednie wynagrodzenie. W sytuacji, kiedy nie było ono wcześniej omówione w umowie, powinno ono odpowiadać wykonanej pracy.

Wykonanie zadania będąc na umowie o pracę, może się także odbyć przez osobę trzecią np. zastępcę. W takiej sytuacji należy powiadomić o tym zleceniobiorcę, osoba, która wcześniej podjęła się pracy, odpowiada z tego względu jedynie za złe wybranie swojego zastępstwa. Tego typu układ może być zerwany także w każdej chwili.


Na czym polega umowa o dzieło?

Osoba, która podejmuje się umowy o dzieło, zobowiązana jest do uzyskania konkretnego wyniku swoich działań, za które należy mu się wynagrodzenie. Oznacza to, że przedmiotem umowy o dzieło muszą być czynności, które dadzą nam odpowiedni, namacalny rezultat. Dlatego też zleceniodawca ma o wiele  szersze uprawnienia w zakresie reklamacji efektu pracy, niż przy umowie na zlecenie, gdzie nie ma takiej możliwości. Osobę, która pracuje na umowę o dzieło, nie dotyczy prawnie również stawka minimalna za godzinę, dostanie on wynagrodzenie, takie jak ustaliły obie strony podczas zawierania umowy.

Jednym z głównych zadań wykonawcy jest wykonanie go zgodnie z umówionym sposobem oraz na określony czas. Jeżeli nie spełni on tych warunków, osoba zamawiająca może wezwać do zmiany sposobu jego tworzenia, jeśli okaże się, że kolejny termin nie był wystarczający, może ona zrezygnować z umowy i przeznaczyć pracę innemu wykonawcy. Zleceniodawca umowy o dzieło nie zobowiązuje także do udzielania urlopów oraz świadczeń jak zasiłki, oraz odprawy, co sprawia, że jest to dla niego wyjątkowo opłacalna opcja. Dodatkowo nie musi on odprowadzać składek na ubezpieczenia zdrowotne ani społeczne.

Myśląc o swojej pracy, warto zastanowić się o tym, jak byśmy chcieli, żeby ona wyglądała. Umowa o pracę daje nam dużą stabilizację, jednak dzięki elastyczności grafiku w umowie zlecenie sprawia, że większość uczących się opcji postawi na drugą opcję. Z umową o dzieło możemy rzadziej się spotkać, wszystko zależy od rodzaju profesji, jaką się zajmujemy.

fot. Elle Hughes z Pexels

Źródło: gov.pl, poradnikprzedsiebiorcy.pl

Warto przeczytać

Zobacz również

Polecane ogłoszenia

Ostatnio czytane

Ostatnio dodane