środa, 07 listopada 2018, 14:52

Dokąd Polacy wyjeżdżają pracować za granicę?

Przedstawiamy popularne kierunki emigracyjne Polaków. Sprawdź, gdzie wyjeżdżają nasi rodacy w celach zarobkowych? Czy w czołówce najpopularniejszych kierunków nadal są Niemcy, Irlandia i Wielka Brytania?
Dokąd Polacy wyjeżdżają pracować za granicę?

Warto odróżnić na samym początku emigrację tymczasową od stałego pobytu poza granicami Polski. W tym artykule skupiamy się bardziej na wyjazdach tymczasowych, sezonowych.

Tak naprawdę ciężko znaleźć regułę, jakie osoby wyjeżdżają za granicę w celach zarobkowych. Często dotyczy to osób młodych, którzy chcą wyjechać na kilka miesięcy, zarobić sumę, którą ciężko byłoby zarobić w tym samym czasie w Polsce. Poza granicami Polski pracują jednak osoby w różnym wieku, zatem ciężko znaleźć regułę.

Łatwiej natomiast wskazać państwa, do których najczęściej wyjeżdżają nasi rodacy w celach zarobkowych. Od wielu lat najpopularniejszym kierunkiem są Niemcy. Przyczyny tego wydają się dość oczywiste. Po pierwsze to nasi sąsiedzi. Osoby, które mieszkają blisko granicy nie muszą nawet przeprowadzać się do Niemiec. Istnieje wiele przykładów ludzi, które dojeżdżają z Polski do pracy w Niemczech. Osoby, które mieszkają nieco dalej i tak mają lepsze możliwości powrotu do Polski w weekendy niż np. nasi rodacy zarabiający w Hiszpanii, czy innym nieco dalej położonym państwie.

Popularnymi kierunkami są też kraje wyspiarskie, czyli Wielka Brytania i Irlandia. Na wyjazd do tych państw jednak często decydują się osoby, które mają zamiar zostać tam na stałe. Po Brexicie Wielka Brytania jest może trochę mniej popularna, ale nadal wiele rodaków postanawia tam wyjechać nawet na kilka miesięcy w celach zarobkowych.

Inne dość popularne w ostatnim czasie kierunki to Holandia, Belgia, Czechy, czy Włochy. Jeśli chodzi o prace sezonowe, nasi rodacy wybierają także np. Francję, czy Hiszpanię.

Przeczytaj także, co była Beata Stelmach mówi na temat emigracji zarobkowej.

fot. pexels.com/ELEVATE

Warto przeczytać

Zobacz również

Polecane ogłoszenia

Ostatnio czytane

Ostatnio dodane