piątek, 15 grudnia 2017, 13:11

6 kroków do dobrych zleceń graficznych

Masz talent graficzny? To świetnie – wielkie gratulacje! Jednak jeśli nie zamierzasz na tym poprzestać, chcesz rozwinąć skrzydła i zacząć zarabiać na swoich umiejętnościach, ten artykuł może Ci się spodobać.
6 kroków do dobrych zleceń graficznych

1. Buduj swoje portfolio i markę graficzną. Wiadomo, że zanim zbierzesz plony – musisz zasiać. Fundamentem sukcesu graficznego jest stopniowe budowanie swojej marki, której esencją jest portfolio grafika. Więcej informacji o tym, jak się wypromować będąc grafikiem znajduje się pod adresem http://grafikadlafirmy.pl/zdobywac-wiecej-zlecen-czyli-portfolio-grafika. Zanim zaczniesz otrzymywać najlepsze zlecenia, powinieneś uparcie pielęgnować swoją rozpoznawalność i umacniać pozycję godnego zaufania specjalisty. Od czego zacząć? Oczywiście od siebie!

2. Inwestuj w swój rozwój, bo kto się nie rozwija, ten – wiadomo – ogląda plecy konkurencji. Właśnie dlatego warto stale kształć się, śledzić rynek i być na bieżąco z trendami graficznymi. Zrób listę wartościowych stron, blogów i profili artystów. Jeśli nie chcesz codziennie przeczesywać wielu stron, sprawdź aplikacje, które zbiorą za Ciebie te informacje. Najpopularniejsze z nich to, Flipboard, Feedly lub Squid (na mobile) – ale oczywiście możesz wyszukać inne, po prostu znajdź tę najlepszą dla Ciebie.

3. Dziel się wiedzą. Gdy już czujesz, że Twoja głowa jest pełna wiedzy i inspiracji, czas, by podzielić się tym dobrem. Możesz zacząć pisać eksperckie artykuły – na swojej stronie lub gościnnie. Możesz zwrócić się bezpośrednio do wydawców/autorów stron lub korzystać z platform pośredniczących. Poproś o możliwość napisania artykułu gościnnego, zaproponuj konkretne, mięsiste treści, które przydadzą się czytelnikom.

4. Zadbaj o obecność na różnych kanałach. Treści graficzne możesz też udostępniać w social mediach – dbaj, by Twój profil był aktualny, nawiązuj kontakty i po prostu – bądź pomocny. Ludzie to naprawdę docenią. Potraktuj to jako inwestycję w swoją przyszłość. Swoje poradniki graficzne możesz też publikować na darmowych stronach dziennikarstwa obywatelskiego. Dobrym sposobem na umacnianie pozycji eksperta jest tworzenie tutoriali, kręcenie filmów i dzielenie się wiedzą na webinarach. Udowodnij, że coś wiesz i że nie boisz się tym dzielić – to się na pewno opłaci.

5. Dbaj o swoje portfolio grafika. Portfolio graficzne to Twój superbohater na rynku. Od jego siły i charakteru zależy to, czy i jakie zlecenia otrzymasz. To właśnie Twoje projekty mówią za Ciebie – zadbaj, by oddawały one Twoje najlepsze strony. Nie musisz tam dodawać wszystkiego, co robiłeś – dodaj tylko te prace, z których naprawdę jesteś dumny i takie, które oddają całokształt Twoich umiejętności. Projektant bez portfolio graficznego jest jak rower bez kół – daleko nie zajdziesz (a tym bardziej nie zajedziesz;)).

6. Dbaj o siebie. O tak, to też jest ważne – nie daj się wykorzystywać i szanuj swoją pracę. Nie warto psuć rynku i robić projekty graficzne po kosztach „żeby było do portfolio”. Jeśli chcesz, aby klienci doceniali pracę projektantów – sam ją szanuj i zawsze domagaj się adekwatnego wynagrodzenia. Pamiętaj, by jeszcze PRZED przystąpieniem do realizowania zlecenia graficznego – dokładnie omówić, a potem spisać warunki. Domagaj się dokładnego briefu, jasnych wytycznych i konkretnych oczekiwań. W umowie zaznacz, do ilu  (i jakiego typu) poprawek się zobowiązujesz i pamiętaj, że każda zmiana koncepcji przez klienta, powinna być dodatkowo wyceniana. Im konkretniej się umówicie, tym mniej rozczarowań spotka i Ciebie i klientów – po prostu.

Źródło: artykuł Partnera

Warto przeczytać

  • d1f98dc6fe82764f15d7681d5e65722123a_350x200
    Jakie umiejętności powinien mieć copywriter?

    Dobry copywriter powinien mieć wiele cech pozwalających na tworzenie odpowiednich treści. Pisanie pod jakąkolwiek postacią wymaga nie tylko kreatywności, ale również konkretnych umiejętności, co zazwyczaj jest wynikiem długoletniego doświadczenia. »

  • 17bf78e571c36095d96f84114ce2cc60c0e_350x200
    Czy franczyza jest dobrym pomysłem na biznes?

    Na danym etapie naszego życia, jakim jest wytypowanie ścieżki zawodowej, zastanawiamy się czy nie lepiej byłoby pracować na własną rękę. »

Zobacz również

Chcesz wyróżnić swoje ogłoszenie?

Ostatnio czytane

Ostatnio dodane