wtorek, 20 grudnia 2016, 16:00

Pomysł na biznes – firma windykacyjna

Coraz większe zadłużenie Polaków i brak konieczności zdobycia specjalnych uprawnień to dobra pokusa, by otworzyć firmę windykacyjną.
Pomysł na biznes – firma windykacyjna

Fakt, aż 2,4 mln Polaków nie radzi sobie ze spłatą bieżących zobowiązań. Zarabiamy mniej aniżeli wydajemy, nie wystarcza nam na opłatę rachunków i rat zaciągniętych kredytów.

Samo spowolnienie gospodarcze sprawia, że branża windykacyjna przeżywa istny rozkwit. Wpływ na popularność tego rodzaju firm ma również ich coraz lepszy wizerunek. To młody sektor, liczący sobie w Polsce nieco ponad 15 lat. Początki nie były jednak łatwe, bo windykatorzy bardzo często praktykowali niezgodne z prawem czynności, żeby tylko odzyskać wierzytelność będącą przedmiotem sporu.

Dzisiaj wiele się zmieniło. Istnieje kodeks tzw. Dobrych Praktyk Windykacyjnych, zgodnie z którym postępują wszystkie rzetelne firmy. To właśnie do nich zwracają się wierzyciele, którzy chcą odzyskać swoją własność.

Jak otworzyć firmę windykacyjną?
Według uregulowań prawnych, nie jest konieczne zdobycie żadnych specjalistycznych uprawień. Właściciel takiej firmy nie musi też posiadać określonego wykształcenia. Wystarczy odpowiedni wpis do ewidencji działalności gospodarczej.

Opisane kwestie są jedynie teorią. W praktyce, prowadzenie firmy windykacyjnej wymaga rzetelnego przygotowania i odpowiednich kompetencji.

Kto może być skutecznym windykatorem?
Fakt, iż nie jest wymagane szczególne wykształcenie czy uprawnienia nie oznacza, że windykatorem może być każdy. Aby odnieść w tej branży sukces i wpływać na polepszenie ogólnego wizerunku windykatorów, niezbędne okazują się określone kompetencje i cechy charakteru.

Windykator dąży przede wszystkim do zawarcia ugody pomiędzy wierzycielem a dłużnikiem i jak najszybszej spłaty powstałego zobowiązania. Właśnie dlatego powinien być doskonałym psychologiem – musi być komunikatywny, otwarty, umieć słuchać i iść na kompromis. Ponadto, musi angażować się w każdą sprawę i rozpatrywać ją indywidualnie. Czasem sytuacja dłużnika jest naprawdę ciężka, ale chodzi przecież o to, by pomóc mu spłacić należność w najbardziej dogodny dla niego i wierzyciela sposób. Najczęściej dochodzi do rozłożenia długu na raty czy wydłużenia ostatecznego terminu spłaty zobowiązania. Pamiętajmy, że praca z dłużnikiem nie zawsze jest łatwa, windykator musi więc umieć działać pod presją stresu, wykazując jednocześnie cierpliwość, opanowanie, ale też stanowczość.

Wszystkie umiejętności negocjacyjne i interpersonalne przydają się windykatorom zarówno przy pośrednim, jak i tym bezpośrednim kontakcie z dłużnikiem. Należy zaznaczyć, że częścią skutecznej windykacji polubownej jest windykacja terenowa. Właśnie dlatego, każdy windykator powinien wykazywać nienaganną prezencję, patrząc również na wygląd zewnętrzny oraz komunikację werbalną i niewerbalną.

Idealnie jest, kiedy firmę windykacyjną prowadzi osoba posiadająca właśnie takie cechy. Sukces w branży odniesie jednak wtedy, gdy będzie stale się dokształcać – szkolenia w zakresie ekonomii, finansów i prawa są w tym zawodzie niezbędne.

Artykuł powstał w oparciu o materiały zawarte na stonie firmy Intrum Justitia.

Źródło: ip

Warto przeczytać

  • 17bf78e571c36095d96f84114ce2cc60c0e_350x200
    Czy franczyza jest dobrym pomysłem na biznes?

    Na danym etapie naszego życia, jakim jest wytypowanie ścieżki zawodowej, zastanawiamy się czy nie lepiej byłoby pracować na własną rękę. »

  • 6c957c249c35d35f01bb33792294af66ab1_350x200
    Jak samodzielnie otworzyć sklep internetowy - wybór oprogramowania

    Założenie własnego sklepu internetowego nie musi być wcale drogie czy trudne. W wielu przypadkach można to zrobić samodzielnie, nawet jeśli nie mamy wiedzy programistycznej. W artykule przyjrzymy się jakie są opcje jeśli chodzi o oprogramowanie sklepów. »

Zobacz również

Chcesz wyróżnić swoje ogłoszenie?

Ostatnio czytane

Ostatnio dodane