wtorek, 20 grudnia 2016, 16:00

Pomysł na biznes – firma windykacyjna

Coraz większe zadłużenie Polaków i brak konieczności zdobycia specjalnych uprawnień to dobra pokusa, by otworzyć firmę windykacyjną.
Pomysł na biznes – firma windykacyjna

Fakt, aż 2,4 mln Polaków nie radzi sobie ze spłatą bieżących zobowiązań. Zarabiamy mniej aniżeli wydajemy, nie wystarcza nam na opłatę rachunków i rat zaciągniętych kredytów.

Samo spowolnienie gospodarcze sprawia, że branża windykacyjna przeżywa istny rozkwit. Wpływ na popularność tego rodzaju firm ma również ich coraz lepszy wizerunek. To młody sektor, liczący sobie w Polsce nieco ponad 15 lat. Początki nie były jednak łatwe, bo windykatorzy bardzo często praktykowali niezgodne z prawem czynności, żeby tylko odzyskać wierzytelność będącą przedmiotem sporu.

Dzisiaj wiele się zmieniło. Istnieje kodeks tzw. Dobrych Praktyk Windykacyjnych, zgodnie z którym postępują wszystkie rzetelne firmy. To właśnie do nich zwracają się wierzyciele, którzy chcą odzyskać swoją własność.

Jak otworzyć firmę windykacyjną?
Według uregulowań prawnych, nie jest konieczne zdobycie żadnych specjalistycznych uprawień. Właściciel takiej firmy nie musi też posiadać określonego wykształcenia. Wystarczy odpowiedni wpis do ewidencji działalności gospodarczej.

Opisane kwestie są jedynie teorią. W praktyce, prowadzenie firmy windykacyjnej wymaga rzetelnego przygotowania i odpowiednich kompetencji.

Kto może być skutecznym windykatorem?
Fakt, iż nie jest wymagane szczególne wykształcenie czy uprawnienia nie oznacza, że windykatorem może być każdy. Aby odnieść w tej branży sukces i wpływać na polepszenie ogólnego wizerunku windykatorów, niezbędne okazują się określone kompetencje i cechy charakteru.

Windykator dąży przede wszystkim do zawarcia ugody pomiędzy wierzycielem a dłużnikiem i jak najszybszej spłaty powstałego zobowiązania. Właśnie dlatego powinien być doskonałym psychologiem – musi być komunikatywny, otwarty, umieć słuchać i iść na kompromis. Ponadto, musi angażować się w każdą sprawę i rozpatrywać ją indywidualnie. Czasem sytuacja dłużnika jest naprawdę ciężka, ale chodzi przecież o to, by pomóc mu spłacić należność w najbardziej dogodny dla niego i wierzyciela sposób. Najczęściej dochodzi do rozłożenia długu na raty czy wydłużenia ostatecznego terminu spłaty zobowiązania. Pamiętajmy, że praca z dłużnikiem nie zawsze jest łatwa, windykator musi więc umieć działać pod presją stresu, wykazując jednocześnie cierpliwość, opanowanie, ale też stanowczość.

Wszystkie umiejętności negocjacyjne i interpersonalne przydają się windykatorom zarówno przy pośrednim, jak i tym bezpośrednim kontakcie z dłużnikiem. Należy zaznaczyć, że częścią skutecznej windykacji polubownej jest windykacja terenowa. Właśnie dlatego, każdy windykator powinien wykazywać nienaganną prezencję, patrząc również na wygląd zewnętrzny oraz komunikację werbalną i niewerbalną.

Idealnie jest, kiedy firmę windykacyjną prowadzi osoba posiadająca właśnie takie cechy. Sukces w branży odniesie jednak wtedy, gdy będzie stale się dokształcać – szkolenia w zakresie ekonomii, finansów i prawa są w tym zawodzie niezbędne.

Artykuł powstał w oparciu o materiały zawarte na stonie firmy Intrum Justitia.

Źródło: ip

Warto przeczytać

 • 8d91908801b9bf953378e772e9f6a61de2d_350x200
  Kończysz studia? Pomyśl o własnym biznesie i sprawdź, gdzie nabywać waluty

  Współcześnie ukończenie studiów nie gwarantuje już otrzymania dobrze płatnej pracy. Absolwenci uczelni wyższych, którzy – poza wiedzą – zadbali również o zdobycie doświadczenia, z powodzeniem mogą założyć własną działalność gospodarczą. »

 • cd2e197411731ed0afbcf6cb327e0e0770a_350x200
  Terminy rekrutacji na studia 2017

  Matura już za nami, więc nadszedł czas, aby poważnie zastanowić, się i podjąć decyzję, na jakiej uczelni, kierunku i specjalności chcemy zacząć studia. Warto przed pojęciem decyzji zajrzeć w harmonogram rekrutacji uniwersytetów, szkół czy politechnik. »

Zobacz również

 • Aktualności 04b745d46351f1d0c8994c8f04679bc958c_350x200

  Jak szukać pracy za granicą?

 • Aktualności 818ab661d2033befdc4f66dfc6a01d98598_350x200

  Jak uniknąć plagiatu?

 • Aktualności 5332c86d749f427b89d56da943038f31fb0_350x200

  Wybrane rodzaje tłumaczeń

Chcesz wyróżnić swoje ogłoszenie?

Ostatnio czytane

Ostatnio dodane