Jesteś tutaj:Pracenazlecenie.plAktualnościPierwsza praca, kariera zawodowa – kiedy najlepiej je rozpocząć?

Pierwsza praca, kariera zawodowa – kiedy najlepiej je rozpocząć?

  • poniedziałek, 01 sierpnia 2016, 09:16
Image Description

W trakcie wakacji, podczas studiów, a może dopiero po ich zakończeniu? Podjęcie pierwszej pracy to decyzja zależna od kilku czynników. Nie pozostawia jednak wątpliwości fakt, że doświadczenie zawodowe jest cenne niezależnie od profesji.


Panuje pogląd, że doświadczenie zawodowe jest dużo ważniejsze od wykształcenia – ale czy tak jest rzeczywiście? Nie każde zajęcie niesie za sobą realne doświadczenie, a ponadto nie zawsze jest szansa na znalezienie odpowiedniego stanowiska zaraz po szkole lub rozpoczęciu studiów. Kiedy jednak nadchodzi najwyższa pora aby podjąć pierwszą pracę?

Wiele zależy od tego, jaką profesję zamierzamy wykonywać w przyszłości oraz jak długo chcemy się uczyć. Kiedy po gimnazjum idziemy do szkoły zawodowej, to już w jej trakcie podejmujemy pierwsze zajęcie, jakim są praktyki zawodowe, odbywane kilka razy w tygodniu. Najczęściej osoby po ukończeniu takiej szkoły rozpoczynają pracę w zawodzie.

Kiedy wybieramy technikum lub liceum, to w zależności od tego, czy planujemy pójść na studia, rozpoczęcie pracy nieco się opóźnia. Mimo to, wiele osób próbuje swoich sił podczas wakacji, szukając prac sezonowych. Nie daje to co prawda długotrwałego zatrudnienia, ale można przekonać się na własnej skórze, jak wygląda ciężka praca oraz wykazać swoje chęci i ambicje.

Wielu młodych ludzi pracuje od rozpoczęcia studiów – są to najczęściej studenci zaoczni, którzy tryb studiów wybrali właśnie ze względu na to, aby w ciągu tygodnia móc pracować w pełnym wymiarze godzin. Początkowo nie są to zajęcia związane z profilem kształcenia, ale znacznie zwiększają szansę na szybsze znalezienie pracy w zawodzie, ponieważ działają korzystnie na wygląd doświadczenia zawodowego, czyli nie pozostawiają luki w naszym CV.

Nie wszystkie jednak studia dają możliwość szybkiego rozpoczęcia pracy – trudniejsze kierunki lub takie, które wymagają uprawnień do wykonywania danego zajęcia, dają najczęściej pracę absolwentom studiów. Nie warto wtedy jednak porzucać dodatkowych zajęć i zainteresować się praktykami lub stażami, które również pozytywnie wpływają na nasze doświadczenie.

Podjęcie pierwszej pracy jest zatem tematem o niejednoznacznym rozwiązaniu. Nawet jeśli nie mamy szans na rozpoczęcie jej przed lub w trakcie studiów, warto wykazywać chęci i dążyć do zdobywania doświadczenia przez zajęcia dodatkowe, programy stażowe lub dorywcze prace.

Źródło: fot. pexels.com

Bezpłatne oferty pracy i ogłoszenia lokalne