wtorek, 06 grudnia 2016, 13:54

Na czym polega praca rzeczoznawcy budowlanego?

Rzeczoznawca budowlany to człowiek, który posiada odpowiednie, czyli wyższe wykształcenie w zakresie budownictwa i prawa budowlanego, a nierzadko wymagane jest również ukończenie studiów podyplomowych.
Na czym polega praca rzeczoznawcy budowlanego?

Warto mieć świadomość, że równie istotna jest w pełni udokumentowana praktyka zawodowa w branży, bowiem właściwe doświadczenie jest absolutnie niezbędne. Ponadto, rzeczoznawca budowlany nie może być karany, wyróżniając się przy tym dobrą opinią środowiska.

Jaki powinien być wysokiej klasy rzeczoznawca budowlany? Przede wszystkim uczciwy, wytrwały, cierpliwy, samodzielny, skrupulatny, dokładny, spostrzegawczy i precyzyjny. Choć wymagania wobec niego są rzeczywiście bardzo wysokie, to późniejsze korzyści zdecydowanie wynagradzają włożony trud. Warto mieć świadomość, że rzeczoznawca budowlany potrafi zarabiać naprawdę dużo, a wszystko w głównej mierze zależy od jego specjalizacji, doświadczenia oraz umiejętności.

Charakterystyka pracy rzeczoznawcy budowlanego
Najważniejszą rolą rzeczoznawcy budowlanego jest wydawanie opinii oraz sporządzanie stosownych ekspertyz z zakresu budownictwa. Rzeczoznawca budowlany może sprawować funkcję biegłego sądowego, a jego opinie traktowane są jako dowody w sprawach. Warto mieć świadomość towarzyszącej temu zawodowi odpowiedzialności – często bowiem zakres kompetencji rzeczoznawcy budowlanego obejmuje wyjątkowo trudne sprawy, z katastrofami czy śmiertelnymi awariami włącznie.

Należy zdawać sobie sprawę, iż rzeczoznawca budowlany musi gromadzić odpowiednie materiały, przeprowadzać oględziny i na podstawie zgromadzonych dowodów wysnuwać właściwe wnioski. Tym bardziej, że każda sprawa różni się od pozostałych i wymaga podjęcia całkowicie innych kroków.

Druga strona medalu, czyli wady bycia rzeczoznawcą budowlanym
Rzecz jasna, korzyści wynikające z piastowania funkcji rzeczoznawcy budowlanego bywają ogromne. Nie dość, że roli tej towarzyszy bardzo duży prestiż, to jeszcze często idzie z nim w parze odpowiednie wynagrodzenie. Warto także zdawać sobie sprawę z atutów wykonywania tak indywidualnej i niezależnej pracy. Nie ulega również wątpliwości, że rzeczoznawca budowlany ma przed sobą wiele perspektyw, włącznie z możliwością nieustannego dokształcania się i poszerzania zakresu wiedzy merytorycznej.

Niestety, wykonywanie tego zawodu ma swoje gorsze strony i choć dla jednym regularne wyjazdy o charakterze służbowym będą atutem, w przypadku pozostałych mogą stać się przyczyną ciągłej frustracji. Poza tym, rzeczoznawca budowlany dzierży na swoich barkach olbrzymią odpowiedzialność, która nierzadko przekłada się na stres. Do tego wszystkiego dochodzi jeszcze kwestia wspomnianej wcześniej szansy na rozwój – nie każdego człowieka musi zachwycać wizja wysiłku związanego z systematyczną pracą nad podnoszeniem kwalifikacji.

Wydaje się, że, podobnie jak w wielu innych przypadkach, rzeczoznawca budowlany to ciężka praca, która przynosi wymierne profity. Szczególnie, że zazwyczaj wysokie zarobki mogą być przecież wyższe, a wszystko zależy od umiejętności oraz przedsiębiorczości danej jednostki.

Za warstwę merytoryczną artykułu odpowiada redakcja Rzeczoznastwo.eu .

Źródło: ip

Warto przeczytać

  • 69eeabde65500654386d866c5b5be50f888_350x200
    Fachowa pomoc IT

    W dzisiejszych czasach nie można sobie wyobrazić funkcjonowania ludzi bez pomocy urządzeń elektronicznych. Wynika to nie z lenistwa czy przyzwyczajenia, a z wielu korzyści jakie niesie ze sobą korzystanie z takich urządzeń jak komputery, tablety, telefony. »

  • cacd40db04e3566d3c9bec9ccfa3881b244_350x200
    Wrocław idealnym miastem dla rozwijającej się firmy

    Dzisiejszy rynek pracy jest bardzo wymagający, szczególnie dla osób szukających zajęcia. Absolwenci szkół wyższych mają problem ze znalezieniem pracy, coraz częściej słyszy się, że pracują za marne grosze w zupełnie innym zawodzie. »

Zobacz również

Chcesz wyróżnić swoje ogłoszenie?

Ostatnio czytane

Ostatnio dodane