wtorek, 06 grudnia 2016, 13:54

Na czym polega praca rzeczoznawcy budowlanego?

Rzeczoznawca budowlany to człowiek, który posiada odpowiednie, czyli wyższe wykształcenie w zakresie budownictwa i prawa budowlanego, a nierzadko wymagane jest również ukończenie studiów podyplomowych.
Na czym polega praca rzeczoznawcy budowlanego?

Warto mieć świadomość, że równie istotna jest w pełni udokumentowana praktyka zawodowa w branży, bowiem właściwe doświadczenie jest absolutnie niezbędne. Ponadto, rzeczoznawca budowlany nie może być karany, wyróżniając się przy tym dobrą opinią środowiska.

Jaki powinien być wysokiej klasy rzeczoznawca budowlany? Przede wszystkim uczciwy, wytrwały, cierpliwy, samodzielny, skrupulatny, dokładny, spostrzegawczy i precyzyjny. Choć wymagania wobec niego są rzeczywiście bardzo wysokie, to późniejsze korzyści zdecydowanie wynagradzają włożony trud. Warto mieć świadomość, że rzeczoznawca budowlany potrafi zarabiać naprawdę dużo, a wszystko w głównej mierze zależy od jego specjalizacji, doświadczenia oraz umiejętności.

Charakterystyka pracy rzeczoznawcy budowlanego
Najważniejszą rolą rzeczoznawcy budowlanego jest wydawanie opinii oraz sporządzanie stosownych ekspertyz z zakresu budownictwa. Rzeczoznawca budowlany może sprawować funkcję biegłego sądowego, a jego opinie traktowane są jako dowody w sprawach. Warto mieć świadomość towarzyszącej temu zawodowi odpowiedzialności – często bowiem zakres kompetencji rzeczoznawcy budowlanego obejmuje wyjątkowo trudne sprawy, z katastrofami czy śmiertelnymi awariami włącznie.

Należy zdawać sobie sprawę, iż rzeczoznawca budowlany musi gromadzić odpowiednie materiały, przeprowadzać oględziny i na podstawie zgromadzonych dowodów wysnuwać właściwe wnioski. Tym bardziej, że każda sprawa różni się od pozostałych i wymaga podjęcia całkowicie innych kroków.

Druga strona medalu, czyli wady bycia rzeczoznawcą budowlanym
Rzecz jasna, korzyści wynikające z piastowania funkcji rzeczoznawcy budowlanego bywają ogromne. Nie dość, że roli tej towarzyszy bardzo duży prestiż, to jeszcze często idzie z nim w parze odpowiednie wynagrodzenie. Warto także zdawać sobie sprawę z atutów wykonywania tak indywidualnej i niezależnej pracy. Nie ulega również wątpliwości, że rzeczoznawca budowlany ma przed sobą wiele perspektyw, włącznie z możliwością nieustannego dokształcania się i poszerzania zakresu wiedzy merytorycznej.

Niestety, wykonywanie tego zawodu ma swoje gorsze strony i choć dla jednym regularne wyjazdy o charakterze służbowym będą atutem, w przypadku pozostałych mogą stać się przyczyną ciągłej frustracji. Poza tym, rzeczoznawca budowlany dzierży na swoich barkach olbrzymią odpowiedzialność, która nierzadko przekłada się na stres. Do tego wszystkiego dochodzi jeszcze kwestia wspomnianej wcześniej szansy na rozwój – nie każdego człowieka musi zachwycać wizja wysiłku związanego z systematyczną pracą nad podnoszeniem kwalifikacji.

Wydaje się, że, podobnie jak w wielu innych przypadkach, rzeczoznawca budowlany to ciężka praca, która przynosi wymierne profity. Szczególnie, że zazwyczaj wysokie zarobki mogą być przecież wyższe, a wszystko zależy od umiejętności oraz przedsiębiorczości danej jednostki.

Za warstwę merytoryczną artykułu odpowiada redakcja Rzeczoznastwo.eu .

Źródło: ip

Warto przeczytać

 • ffd538e44139a252e10d6a438907143428c_350x200
  Co wpływa na pozycjonowanie stron w Google?

  Posiadacze stron internetowych i blogów, szczególnie z dość popularnych dziedzin, często zadają sobie pytanie, co zrobić, aby jakoś się wyróżnić spośród tych wszystkich podobnych do siebie miejsc w sieci. »

 • 8d91908801b9bf953378e772e9f6a61de2d_350x200
  Kończysz studia? Pomyśl o własnym biznesie i sprawdź, gdzie nabywać waluty

  Współcześnie ukończenie studiów nie gwarantuje już otrzymania dobrze płatnej pracy. Absolwenci uczelni wyższych, którzy – poza wiedzą – zadbali również o zdobycie doświadczenia, z powodzeniem mogą założyć własną działalność gospodarczą. »

Zobacz również

 • Aktualności cd2e197411731ed0afbcf6cb327e0e0770a_350x200

  Terminy rekrutacji na studia 2017

 • Aktualności 04b745d46351f1d0c8994c8f04679bc958c_350x200

  Jak szukać pracy za granicą?

 • Aktualności 818ab661d2033befdc4f66dfc6a01d98598_350x200

  Jak uniknąć plagiatu?

Chcesz wyróżnić swoje ogłoszenie?

Ostatnio czytane

Ostatnio dodane