piątek, 23 grudnia 2016, 12:29

Jakie umiejętności musi posiadać dobry pracownik ze wschodu?

Czy można uznać jeden profil idealnego pracownika? Z całą pewnością nie. Wpływ na to mają przecież zupełnie inne wymagania, jeśli pod uwagę weźmiemy różne, proponowane stanowiska pracy.
Jakie umiejętności musi posiadać dobry pracownik ze wschodu?

Przede wszystkim, potencjalny pracownik powinien posiadać odpowiednie wykształcenie, doświadczenie, umiejętności i kompetencje, by móc wykonywać w pełni efektywnie powierzone mu obowiązki. Warto przy tym zaznaczyć, że wyobrażenie idealnego pracownika może różnić się dla pracodawcy pod różnymi względami. Dużo zależy od profilu działalności firmy, ale i potrzeb oraz preferencji, jakie wyznaje właściciel prowadzonej działalności. Może okazać się, że dla niektórych, najlepszym pracownikiem będzie ten bez żadnego doświadczenia. Dzięki temu można go przeszkolić odpowiednio, w ramach zadań, jakie będzie wykonywał. Posiadanie już jakiś umiejętności zawodowych w tym zakresie mogłoby tylko zaburzyć sprawną pracę.

Nie ma co dyskutować o umiejętnościach pracowników. Zatrudniając zarówno Polaka, jak i cudzoziemca (w tym przypadku Ukraińca) należałoby brać pod uwagę jego kwalifikacje względem danego stanowiska pracy. Można jednak mówić o najbardziej pożądanych kompetencjach, jeśli weźmiemy pod uwagę cechy osobowości najlepszego pracownika.

Zatrudniając obywatela z Ukrainy, polscy pracodawcy liczą przede wszystkim na jego odpowiedzialność. To cecha, którą na pierwszym miejscu wskazało prawie 80% badanych respondentów. Dla takiej samej grupy znaczenie ma wywiązywanie się z powierzonych obowiązków. Bez względu na to, czy pracownik został dopiero co przeszkolony czy już posiadał zawodowe kwalifikacje, pracodawca nie chce, by ktoś wykonywał swoje obowiązki źle.

Kolejna kwestia to zaangażowanie. Akurat w przypadku sąsiadów zza wschodniej granicy nie ma co do tego wątpliwości – przyjeżdżają do Polski przecież po to, by poprawić swoją i najbliższych sytuację finansową. Na pracy więc im zależy, co pokazują swoją pracowitością i odpowiednią motywacją.

Dla polskich pracodawców liczy się też brak bariery językowej. Fakt, że do części wykonywanych prac komunikatywność nie jest priorytetem. Dobrze widziane jest jednak, kiedy z pracownikiem można porozumieć się swobodnie w języku polskim.

Co jeszcze jest ważne? Na pewno lojalność, chęć współpracy, otwartość na zmiany, kreatywność czy umiejętność pracy pod presją czasu i wpływem stresu. Dla wielu, liczy się też umiejętność pracy w zespole, samodzielność, przejawianie inicjatywy oraz umiejętne planowanie własnego czasu pracy.

Warto zaznaczyć, że większość zatrudnionych w Polsce Ukraińców wykonuje prace proste. To takie, do których realizacji nie jest wymagane często żadne doświadczenie ani umiejętności. Obywatele Ukrainy mogą liczyć na specjalne szkolenia, dzięki którym będą wykonywać zawodowe obowiązki zgodnie z wymaganiami pracodawcy.

Pamiętajmy, że cudzoziemcy są coraz chętniej zatrudniani przez polskich przedsiębiorców. Wpływ na to ma być może pomoc, jaką otrzymują w ramach takiej współpracy. Zatrudniając Ukraińca, otrzymują na przykład 800 złotych netto miesięcznie, w ramach zawodowego wsparcia. Pieniądze te mogą przeznaczyć na część wynagrodzenia pracownika ze Wschodu.

Artykuł powstał w oparciu o materiały ze strony East West Link - firmy pośredniczącej w zatrudnianiu obcokrajowców.

Źródło: ip

Warto przeczytać

  • d5f0d4f89d6fb36502dba21565b3134b820_350x200
    6 kroków do dobrych zleceń graficznych

    Masz talent graficzny? To świetnie – wielkie gratulacje! Jednak jeśli nie zamierzasz na tym poprzestać, chcesz rozwinąć skrzydła i zacząć zarabiać na swoich umiejętnościach, ten artykuł może Ci się spodobać. »

  • d1f98dc6fe82764f15d7681d5e65722123a_350x200
    Jakie umiejętności powinien mieć copywriter?

    Dobry copywriter powinien mieć wiele cech pozwalających na tworzenie odpowiednich treści. Pisanie pod jakąkolwiek postacią wymaga nie tylko kreatywności, ale również konkretnych umiejętności, co zazwyczaj jest wynikiem długoletniego doświadczenia. »

Zobacz również

Chcesz wyróżnić swoje ogłoszenie?

Ostatnio czytane

Ostatnio dodane