Jesteś tutaj:Pracenazlecenie.plAktualnościJak zostać doradcą finansowym?

Jak zostać doradcą finansowym?

  • piątek, 15 lipca 2016, 22:41
Image Description

Doradca finansowy to zawód o rosnącej popularności. Nie tylko coraz większa liczba osób chciałby zawód ten wykonywać, ale też znaleźć można liczniejsze grono ludzi i firm pragnących korzystać z pomocy doradców finansowych.


Wynika ono z kilku głównych aspektów. Należą do nich takie kwestie jak wzrost zamożności Polaków i związane z tym rosnące zainteresowanie inwestowaniem pieniędzy, poszerzające się możliwości inwestycyjne, a także profesjonalizacja zawodu doradcy finansowego.

Skoro popularyzacja tej profesji postępuje, warto zastanowić się, jakie warunki musi spełnić osoba, która chciałaby zostać takim doradcą. Ze względu na rosnące zainteresowanie, zdobycie renomy i szacunku w branży nie jest proste. Od czego zacząć?

Przede wszystkim należy zacząć od tego, że doradców finansowych można podzielić na dwie grupy wedle stopnia profesjonalizacji. Pierwsza grupa to zawodowi doradcy, którzy mają za sobą odpowiednie studia, przeszli szereg odpowiednich szkoleń oraz posiadają niezbędne doświadczenie. Druga grupa to z kolei osoby nie posiadające wykształcenia finansowego, które zawodu przyuczają się, pracując w rozmaitych kancelariach finansowych, bankach, agencjach pośrednictwa, itd. Renoma drugiej grupy jest, rzecz jasna, o wiele niższa.

Celem zawodowym każdego, kto chce pracować jako doradca finansowy, powinno być dołączenie do pierwszej grupy. Aby to osiągnąć, przede wszystkim trzeba podjąć studia w dziedzinie finansów. Mogą to być kierunki takie jak finanse i zarządzanie, bankowość, ekonomia, itp. Każdy z tych kierunków sprawia, że zdobywa się miano specjalisty z zakresu finansów. Ukończenie takiego kierunku studiów to dopiero początek. Ważniejsza od tego jest praktyka. Osoby takie podejmują pracę we wspomnianych instytucjach, na stanowiskach głównych specjalistów, bądź też osobistych doradców. Druga profesja jest popularniejsza, ponieważ oznacza bezpośredni kontakt z klientami banku czy agencji. Zdobycie grona stałych klientów oznacza stabilizację dochodową dla doradcy. Starsi specjaliści z tego zakresu mogą też liczyć na wsparcie ze strony konsultantów umawiających im spotkania z nowymi klientami.

Dołączenie do drugiej grupy doradców finansowych, tych, którzy nie posiadają wykształcenia finansowego, jest o wiele łatwiejsze. Wystarczy podjąć pracę w odpowiedniej agencji, kancelarii czy banku, na stanowisku doradcy finansowego. Do tego zawodu, w tym przypadku, nie są wymagane żadne kwalifikacje, wszystkiego można się nauczyć podczas szkoleń w firmie.

Skoro jednak dużo łatwiej zostać doradcą finansowym drugiej grupy, nie można się dziwić, że, jak wspomniano, renoma tego grona jest niższa. Osoby zamożne oraz właściciele większych firm często nie decydują się na współpracę z tego rodzaju doradcami, poszukując zawodowych specjalistów z zakresu finansów i inwestowania.

Oczywiście jest możliwe przejście z grupy początkujących doradców finansowych do grona zawodowych, ale wymaga to co najmniej kilku lat stabilnej pracy w jednej firmie i odpowiednich wyników związanych z pozyskiwaniem klientów i utrzymywaniem relacji z nimi.

Portal TopBiznesy.pl wsparł nas merytorycznie.

Źródło: ip

Bezpłatne oferty pracy i ogłoszenia lokalne