wtorek, 07 marca 2017, 12:10

Jak uniknąć plagiatu?

Przygotowując liczne prace pisemne, musimy pamiętać nie tylko o ich wartości merytorycznej i estetycznej. Kluczową kwestią przy ocenie i akceptacji naszego dzieła, może okazać się jego podobieństwo do innych czyli stopień plagiatu.
Jak uniknąć plagiatu? / fot. pixabay.com

Czym jest plagiat?
Plagiat to kopiowanie i wykorzystywanie w swojej działalności, wcześniej opublikowanych dzieł innych – mogą to być artykuły naukowe, książki, ale także wypracowania, czy np. praca magisterska i podpisywanie się pod nimi swoim nazwiskiem. Nie ma nic złego w czerpaniu wiedzy z różnych źródeł, jest to nawet w większości przypadków wskazane, ale nigdy nie należy zapomnieć o tym, że mamy tę wiedzę zinterpretować, a nie przedstawić w stosunku 1:1.

Jak wykorzystywać materiały w pracy i nauce, aby uniknąć plagiatu?
Przede wszystkim, warto najpierw przyswoić pewną wiedzę, a dopiero po jakimś czasie, zabrać się do własnego opracowania. Łatwo o plagiat lub zbyt dużą inspirację, kiedy zaraz po przeczytaniu kilku zdań, chcemy je przenieść do naszej pracy – wtedy sformułowania są zbyt „świeże” i  możemy nawet nie zauważyć, że powtarzamy zdania, które niemal w całości pokrywają się z oryginałem. Możemy także zaznaczyć najważniejsze kwestie, które chcemy poruszyć w formie słów kluczowych, a następnie samodzielnie obudować je tekstem. Jeżeli jednak słowa autora są nam niezbędne, powinniśmy zastosować cytowanie, oczywiście z uwzględnieniem autora. Nie możemy również zapomnieć o źródle cytowanych słów. W przypisach bądź bibliografii należy uwzględnić dokładnie, skąd pochodzą dane.

Jak wykryć plagiat?
Czasami wydaje nam się, że nikt się nie zorientuje, że zbyt bardzo „inspirowaliśmy się” dziełami innych. Być może dawniej, kiedy trudniej było to zweryfikować, kopiowanie cudzych dzieł udało się zamaskować. W dobie Internetu nie jest już tak łatwo.

W przypadku wypracowań szkolnych, baza dostępnych „gotowców” jest dość ograniczona, a dodatkowo wystarczy wpisać kilka losowych zdań do wyszukiwarki, aby znaleźć ich źródło na stronach www.

W przypadku prac naukowych, powszechne już stało się, sprawdzanie ich przez uczelnie w systemach antyplagiatowych, które, poza zgodnością z powszechnie dostępnymi źródłami wiedzy, wykrywają również podobieństwo do wcześniej opublikowanych np. prac licencjackich czy magisterskich. Wówczas, zapożyczenie części lub całości dzieła opublikowanego nawet wiele lat temu, może nie ujść nam na sucho.

Warto zwrócić uwagę na to, że z pozoru niewielkie „zapożyczenie” dzieł (nie tylko testu - także wzorów, obrazków, wykresów itp.), może się okazać bardzo poważne w skutkach. Plagiat to łamanie prawa, które jest karalne.

Źródło: fot. pixabay.com

Warto przeczytać

  • 8d91908801b9bf953378e772e9f6a61de2d_350x200
    Kończysz studia? Pomyśl o własnym biznesie i sprawdź, gdzie nabywać waluty

    Współcześnie ukończenie studiów nie gwarantuje już otrzymania dobrze płatnej pracy. Absolwenci uczelni wyższych, którzy – poza wiedzą – zadbali również o zdobycie doświadczenia, z powodzeniem mogą założyć własną działalność gospodarczą. »

  • cd2e197411731ed0afbcf6cb327e0e0770a_350x200
    Terminy rekrutacji na studia 2017

    Matura już za nami, więc nadszedł czas, aby poważnie zastanowić, się i podjąć decyzję, na jakiej uczelni, kierunku i specjalności chcemy zacząć studia. Warto przed pojęciem decyzji zajrzeć w harmonogram rekrutacji uniwersytetów, szkół czy politechnik. »

Zobacz również

Chcesz wyróżnić swoje ogłoszenie?

Ostatnio czytane

Ostatnio dodane