Jesteś tutaj:Pracenazlecenie.plAktualnościJak napisać wstęp do pracy licencjackiej?

Jak napisać wstęp do pracy licencjackiej?

  • wtorek, 22 marca 2016, 10:32
Image Description

Jest wprowadzeniem do pracy, nazywany jej „wizytówką” – wstęp, bo o nim mowa, jest absolutnie obowiązkową częścią pracy licencjackiej. Jak go napisać?


Wstęp zaleca się pisać po ukończeniu wszystkich rozdziałów pracy. Wtedy bowiem wiadomo, co w niej zostało napisane i nie trzeba go wielokrotnie zmieniać. Jest zwieńczeniem i ostatnim teoretycznym elementem naszej pracy zaliczeniowej. Warto jednak, zabierając się do pisania pracy stworzyć jego wersję roboczą, tak, aby mieć się do czego odnieść w dalszych etapach.

Jak długi powinien być?

Przyjęło się, że wstęp nie powinien mieć mniej, niż dwie strony. Nie należy też przesadzić w drugą stronę i niepotrzebnie go wydłużać. 3-4 strony są dość optymalną ilością.

Co powinien zawierać?

Przede wszystkim informacje o temacie pracy. Jego treść, omówienie oraz powody, dla których zdecydowaliśmy się pisać na dany temat. Warto w kilku zdaniach uargumentować nasz wybór. Kolejnym ważnym elementem są cele pracy – co chcemy osiągnąć, jakie mamy założenia dotyczące naszego licencjatu. Przy celach pracy, warto wspomnieć o hipotezach i tezach, jakie chcemy rozwiązać bądź podważyć.

We wstępie warto zawrzeć sytuację dotyczącą naszego tematu na dzień powstawania pracy – jeśli prowadzimy badania, niech będą to dotychczas dostępne wyniki i analizy dotyczące danego zagadnienia. Mogą to być również informacje o istniejących publikacjach, do których będziemy chcieli się odnieść.

Nie możemy również zapomnieć o zastosowanych metodach i technikach, wykorzystywanych podczas tworzenia pracy. Warto je krótko omówić.

Wstęp powinien zachęcić czytelnika do zapoznania się z treścią całej naszej pracy licencjackiej. Warto więc poświęcić na jego stworzenie nieco więcej czasu, a to z pewnością zaprocentuje.

Bezpłatne oferty pracy i ogłoszenia lokalne