czwartek, 22 grudnia 2016, 12:42

Jak koncerny nakręcają rynek programistów?

Rosnące zapotrzebowanie na usługi świadczone przez pracowników branży IT ma wiele źródeł, jednym z najciekawszych wydaje się zaś zainteresowanie programistami z Polski, które jest coraz bardziej charakterystyczne dla międzynarodowych koncernów.
Jak koncerny nakręcają rynek programistów?

Te ostatnie do niedawna bazowały przede wszystkim na programistach z Indii, dziś jednak coraz częściej docierają do nas informacje o firmach, które stawiają przede wszystkim na Polaków.

Co sprawia, że polscy programiści cieszą się zainteresowaniem?
Polski rynek pracy nie narzeka, być może, na przesyt informatyków, nie da się jednak ukryć, że co roku uczelnie wyższe kończy przynajmniej kilkanaście tysięcy osób przygotowanych do wykonywania tego zawodu. Dyplom prestiżowej uczelni nie jest przy tym wcale ich jedynym atutem, polscy programiści są bowiem chwaleni zarówno za wysoką jakość świadczonych przez siebie usług, jak i za kreatywność. Trudno też mówić o jakichkolwiek kompleksach, które miałyby pojawić się podczas porównywania informatyków z Polski z ich kolegami z zagranicy, często okazuje się bowiem, że przewaga znajduje się właśnie po stronie Polaków.

Naszym rodakom pomaga również to, że naprawdę dobrze prezentują się na świecie. Powszechnie kojarzy się ich ze znakomitymi wynikami osiąganymi na konkursach programistycznych, polscy studenci zaliczają się przy tym do najlepszych i wówczas, gdy decydują się na zdobywanie wiedzy na zagranicznych uczelniach. Co więcej, trudno nie odnieść wrażenia, że potrafią kierować swoją karierą znacznie lepiej niż programiści z wielu innych państw. Często już w trakcie studiów ciężko pracują, aby wypracować sobie nazwisko i stać się osobami rozpoznawalnymi, a taka postawa musi procentować.

Tani programista z Polski? Już nie!
Mówiąc o zainteresowaniu programistami z Polski, które jest coraz bardziej charakterystyczne dla zagranicznych koncernów, nie można przy tym utrzymywać, że jednym z jego źródeł jest możliwość korzystania z usług dobrze wykształconej taniej siły roboczej. Młodzi programiści pracują na swoją markę i doskonale znają swoją wartość, z roku na rok obserwujemy więc systematyczny wzrost wynagrodzeń w branży IT. Firma, która liczy na to, że Polaków skusi jej dobrze znana nazwa, może przekonać się o tym, że jej przekonanie bazuje na błędnych przesłankach. Owszem, Polacy chętnie nawiązują współpracę z zagranicznymi podmiotami, robią to jednak wyłącznie wówczas, gdy mają pewność, że ich praca będzie należycie wynagradzana. Oczywiście, sama wysokość pensji jest uzależniona od tego, jaki segment informatyki znajduje się w obrębie zainteresowań programisty, dziś więc w cenie są przede wszystkim: zabezpieczenia, usługi chmurowe oraz systemy ERP.

Polacy kontra Hindusi
Czy zatem można domniemać, że Polacy już wkrótce wyprą programistów z Indii, którzy obecnie dominują w międzynarodowych koncernach? Wiele wskazuje na to, że nie będziemy mieli do czynienia z tak jednoznaczną tendencją. Bardziej prawdopodobna jest specjalizacja, może się więc okazać, że Polacy przejmą ich obowiązki przede wszystkim tam, gdzie konieczna jest wiedza dotycząca bardzo wąskiej grupy zagadnień.

Autor artykułu
Artykuł został przygotowany przez firmę Kodilla, która specjalizuje się w organizowaniu bootcampów programistycznych

Źródło: ip

Warto przeczytać

  • 17bf78e571c36095d96f84114ce2cc60c0e_350x200
    Czy franczyza jest dobrym pomysłem na biznes?

    Na danym etapie naszego życia, jakim jest wytypowanie ścieżki zawodowej, zastanawiamy się czy nie lepiej byłoby pracować na własną rękę. »

  • 6c957c249c35d35f01bb33792294af66ab1_350x200
    Jak samodzielnie otworzyć sklep internetowy - wybór oprogramowania

    Założenie własnego sklepu internetowego nie musi być wcale drogie czy trudne. W wielu przypadkach można to zrobić samodzielnie, nawet jeśli nie mamy wiedzy programistycznej. W artykule przyjrzymy się jakie są opcje jeśli chodzi o oprogramowanie sklepów. »

Zobacz również

Chcesz wyróżnić swoje ogłoszenie?

Ostatnio czytane

Ostatnio dodane