Jesteś tutaj:Pracenazlecenie.plAktualnościDlaczego trudno znaleźć dobrą pracę w Polsce i czy praca w roli opiekunki na Zachodzie może być dla niej dobrą alternatywą?

Dlaczego trudno znaleźć dobrą pracę w Polsce i czy praca w roli opiekunki na Zachodzie może być dla niej dobrą alternatywą?

  • piątek, 02 grudnia 2016, 12:20
Image Description

Poszukiwanie pracy to bardzo czasochłonny i niejednokrotnie długotrwały proces.


Na rynku znajdziemy wiele ofert, które kuszą nas swoją propozycją podjęcia pracy w rozmaitych charakterach. Niestety, bardzo często okazuje się, że pomimo dużego wyboru i wysokich kompetencji z naszej strony, nie udaje się nam znaleźć pracy nawet w przeciągu roku. Oto 5 powodów, które sprawiają, że tak trudno znaleźć nam pracę w Polsce i odpowiedź na pytanie dlaczego warto rozważyć poszukiwania pracy poza granicami kraju.

Jak wygląda rynek pracy w Polsce?
Obecna sytuacja na rynku pracy w naszym kraju, jak wskazują analitycy, ma się całkiem dobrze. Lipcowe statystyki z bieżącego roku pokazują, że zaledwie trochę ponad 8,5 proc. naszego społeczeństwa zalicza się do grona bezrobotnych. Od jakiegoś czasu obserwowana jest tendencja spadkowa na rynku pracy, która daje do zrozumienia, że nasz kraj się rozwija. Nie da się też ukryć, że dzisiejszy rynek pracy w Polsce staje się powoli rynkiem pracownika. Mówi się, że ze względu na malejące bezrobocie zaczyna brakować rąk do pracy, co sprawia, że przedsiębiorcy coraz częściej zmuszeni są do dostosowania się pod pracownika. Czy aby na pewno tak jest?

5 powodów, które sprawiają, że trudno nam uzyskać pracę w kraju
- Brak odpowiednich ofert na rynku pracy lub kwalifikacji z naszej strony - to chyba najczęstsza przyczyna braku możliwości uzyskania zatrudnienia w naszym kraju. Bardzo często zdarza się, że wykonywany przez nas zawód cieszy się taką popularnością, że nie ma problemów z uzyskaniem pracownika, a co za tym idzie, że mamy dużą konkurencję. Przeszkodą są też często nasze aspiracje. Nie oznacza to, że nie powinniśmy ich mieć, ale bardzo często staramy się sięgnąć po pewne stanowiska za wcześnie, bez odpowiednich kwalifikacji i kompetencji.
- Niekorzystne warunki pracy - niejednokrotnie ogłoszenie na dane stanowisko wygląda bardzo zachęcająco. Niestety, często okazuje się w praktyce, że już po pierwszej rozmowie kwalifikacyjnej, nie warto zaprzątać sobie głowy daną propozycja. Umowy cywilno-prawne, zaniżone stawki i nadgodziny, to tylko niektóre z chwytów poniżej pasa, stosowanych przez naszych rodzimych pracodawców.
- Zbyt duża konkurencja - jeżeli nasz zawód obecnie nie cierpi na brak wykwalifikowanych pracowników na rynku pracy, to lepszym rozwiązaniem jest przebranżowienie się. W sytuacji, kiedy konkurencja jest duża, istnieje duże prawdopodobieństwo, że naszą pracę będziemy wykonywać chociażby za zaniżoną stawkę.
- Zbyt długie procesy rekrutacyjne i wymagania - niejednokrotnie spotkamy się z wymyślnymi procesami rekrutacyjnymi, które mogłyby wykończyć niejednego z nas. Niestety, często firmy organizują swego rodzaju igrzyska, mające na celu wyłonić najlepszego pracownika, który już z góry wie - albo też dowie się w swoim czasie - że warunki zatrudnienia, jak na jego starania są dużo poniżej krytyki. Niestety, rekruterzy nie liczą się za bardzo z naszym czasem i nerwami, przez co bardzo często traktują nas niepoważnie.
- Napływ taniej siły roboczej ze wschodu - nasz kraj, pomimo niezbyt korzystnych warunków do pracy, staje się coraz bardziej atrakcyjny dla przyjezdnych z Ukrainy, którzy są gotowi pracować za o wiele niższe stawki, dzięki czemu dostają pracę.

Dlaczego warto rozważyć zatrudnienie w krajach zachodnich?
Poszukiwanie pracy na zachodzie jest niejednokrotnie o wiele bardziej proste niż w naszym kraju. Związane jest to z panującą tam kulturą oraz z tym, że, jak w każdym kraju, występują tam zawody, które cieszą się mniejsza popularnością, co nie znaczy, że nie dają dobrze zarobić lub są męczące. Praca w Niemczech jest chociażby z tego względu bardziej opłacalna, ponieważ za to samo stanowisko, co w Polsce, możemy zarobić niejednokrotnie dużo więcej niż w naszym kraju. Przykładem takiego zawodu jest opiekunka osób starszych. W tym przypadku nie potrzebujemy posiadać żadnych szczególnych kompetencji, chyba, że pod naszą opieką będzie osoba, która będzie tego wymagała. Standardowo, potrzebna jest tylko komunikatywna znajomość języka obcego, pełna sprawność fizyczna i cechy, takie, jak empatia i chęć pomocy drugiemu człowiekowi. Jeżeli spełniamy te kryteria, to pracę możemy dostać praktycznie od ręki. Warunki, w jakich będziemy mogli pracować w tym przypadku, są bardzo dogodne, ponieważ nie dość, że możemy zarobić nawet 6000 zł, to dodatkowo, otrzymujemy dach nad głową, wikt i opierunek. Naturalnie, w przypadku osób wymagających podwyższonej troski, będziemy mogli liczyć na wyższe zarobki. Ofert na rynku pracy w charakterze opiekuna osoby starszej jest coraz więcej.  Przykładowym serwisem, gdzie znajdziemy takie propozycje jest www.opiekunki24.pl

Źródło: artykuł sponsorowany

Bezpłatne oferty pracy i ogłoszenia lokalne