środa, 07 grudnia 2016, 10:11

Brakuje programistów

Co roku polskie uczelnie wyższe opuszcza kilkanaście tysięcy osób, które mogą pochwalić się wykształceniem informatycznym.
W Polsce brakuje programistów

Większość z nich może pochwalić się przy tym nie tylko wiedzą teoretyczną, ale przynajmniej kilkuletnim doświadczeniem, normą jest dziś bowiem praca podejmowana podczas studiów. Trudno zatem uniknąć pytania o to, dlaczego jest tak źle, skoro jest tak dobrze, nie można bowiem nie dostrzec tego, że w Polsce już od dłuższego czasu brakuje programistów.

Stare błędy i ich konsekwencje
Pracodawcy często powtarzają, że brak zainteresowania programistów skierowanymi do nich ofertami jest pozbawiony uzasadnienia, gdy jednak zastanowimy się nad tym zagadnieniem bardziej wnikliwie, z pewnością dojdziemy do wniosku, że to właśnie na nich w dużej mierze spoczywa odpowiedzialność za taki stan rzeczy. Owszem, w naszym kraju nigdy nie było poważniejszych problemów ze znalezieniem pracy dla programistów, gdy jednak w grę wchodziło podejście do osób ją wykonujących, można było mieć spore zastrzeżenia. Informatycy nie mogli liczyć na zarobki, które byłyby adekwatne dla posiadanej przez nie wiedzy, a zawirowania, jakie miały miejsce na polskim rynku sprawiały, że często podchodzono do ich pracy w sposób nieuczciwy nie obawiając się żadnych konsekwencji wynikających z takiego stanu rzeczy.

Gdy tylko otworzyły się granice, polscy programiści zaczęli szukać pracy na zachodzie Europy, zależało im przy tym nie tyle na wysokich zarobkach, ile na profesjonalnym podejściu do ich pracy. Oczywiście, nie można generalizować, na Zachodzie bowiem również upadały firmy, a bariera językowa często utrudniała rozwój. Ogólne wrażenie było jednak pozytywne i utrzymuje się do dziś. Praca w Polsce jest postrzegana jako ostateczność zwłaszcza, jeśli mamy do czynienia z programistami wyjątkowo uzdolnionymi.

Inne przyczyny braku programistów
Praca w Polsce przez wielu programistów nie jest uważana za atrakcyjną, nie jest to jednak jedyna przyczyna rosnącego zapotrzebowania na informatyków, którego nie są w stanie pokryć uczelnie wyższe. Mówiąc o tym zagadnieniu nie można nie dostrzec i tego, że wiele do życzenia pozostawia polski system edukacji. Owszem, nie brakuje szkół wyższych, które przygotowują do tego zawodu, edukacja trwa jednak długo i niejednokrotnie już w trakcie zdobywania wiedzy okazuje się, że nie jest ona adekwatna do bieżących potrzeb.

Tu napotykamy zresztą na kolejny problem, choć bowiem programista nie musi być koniecznie osobą o ścisłym umyśle, nie oznacza to wcale, że każdy, kto zainteresuje się programowaniem, musi osiągnąć sukces na tym polu. Praca jest dobrze płatna i niezwykle satysfakcjonująca, wymaga jednak nie tylko systematyczności, ale również gotowości do systematycznego uzupełniania posiadanej przez siebie wiedzy. Programista uczy się przez cały czas, a moment, w którym dochodzi do wniosku, że nie musi już wzbogacać swoich umiejętności jest tym, w którym przestaje być osobą efektywną. Niestety, nie każda osoba rozpoczynająca edukację informatyczną jest ją w stanie zakończyć i dzieje się to właśnie z tego powodu.

Autor artykułu
Artykuł został przygotowany przez kodilla.com, organizatora bootcampów programistycznych

Źródło: ip

Warto przeczytać

 • 8d91908801b9bf953378e772e9f6a61de2d_350x200
  Kończysz studia? Pomyśl o własnym biznesie i sprawdź, gdzie nabywać waluty

  Współcześnie ukończenie studiów nie gwarantuje już otrzymania dobrze płatnej pracy. Absolwenci uczelni wyższych, którzy – poza wiedzą – zadbali również o zdobycie doświadczenia, z powodzeniem mogą założyć własną działalność gospodarczą. »

 • cd2e197411731ed0afbcf6cb327e0e0770a_350x200
  Terminy rekrutacji na studia 2017

  Matura już za nami, więc nadszedł czas, aby poważnie zastanowić, się i podjąć decyzję, na jakiej uczelni, kierunku i specjalności chcemy zacząć studia. Warto przed pojęciem decyzji zajrzeć w harmonogram rekrutacji uniwersytetów, szkół czy politechnik. »

Zobacz również

 • Aktualności 04b745d46351f1d0c8994c8f04679bc958c_350x200

  Jak szukać pracy za granicą?

 • Aktualności 818ab661d2033befdc4f66dfc6a01d98598_350x200

  Jak uniknąć plagiatu?

 • Aktualności 5332c86d749f427b89d56da943038f31fb0_350x200

  Wybrane rodzaje tłumaczeń

Chcesz wyróżnić swoje ogłoszenie?

Ostatnio czytane

Ostatnio dodane