Jesteś tutaj:Pracenazlecenie.plAktualności7 sekretów udanej rozmowy kwalifikacyjnej

7 sekretów udanej rozmowy kwalifikacyjnej

  • poniedziałek, 05 grudnia 2016, 16:15
Image Description

Rozmowa kwalifikacyjna, interview czy po prostu wywiad jest najczęściej stosowaną metodą w rekrutacji pracowników.


Sekret 5: Wypocznij
W przeddzień rozmowy kwalifikacyjnej wyśpij się porządnie. Zmęczenie, rozkojarzenie i podkrążone oczy nie zrobią pozytywnego wrażenia na pracodawcy w dniu rozmowy. Dlatego jeżeli masz tylko taką możliwość połóż się wcześniej spać, a w żadnym wypadku nie imprezuj i nie przesadzaj z alkoholem!

Sekret 6: Zrób dobre pierwsze wrażenie
Przyjeżdżając na miejsce, bądź ok. 5-10 minut przed czasem. Niewiele osób zdaje sobie sprawę, że w złym tonie jest zarówno spóźnianie się, jak i przychodzenie dużo za wcześnie, a zbyteczna nadgorliwość może również wpłynąć negatywnie na ocenę ze strony rekrutera. Pamiętaj, że już w momencie wchodzenia do budynku robisz dobre lub złe wrażenie na swym przyszłym pracodawcy czy osobach mogących mieć wpływ na wynik twej rekrutacji, dlatego idź pewnie, z uśmiechem na twarzy i w dobrym nastroju. Przedstaw się wyraźnie recepcjoniście wyjaśniając z kim i w jakiej sprawie byłeś umówiony.

Gdy zostaniesz przedstawiony swym współrozmówcom, podczas przywitania patrz na nich, wyraźnie przedstaw się, pewnie podaj rękę, zapamiętaj imiona rozmówców, abyś mógł później odpowiednio się do nich zwracać i przede wszystkim, uśmiechaj się. Zajmij miejsce dopiero, gdy zostaniesz o to poproszony, usiądź pewnie i naturalnie. Jeżeli krzesło się chwieje, razi cię światło lub jest ci zimno, otwarcie o tym powiedz. Nie wierć się i nie dekoncentruj podczas rozmowy.  Nie baw się długopisem ani włosami. Nie stukaj też w blat ani nie gestykuluj zbytnio – są to oznaki zdenerwowania, których nie warto ujawniać.

Zacznij rozmowę od czegoś miłego. Pochwal siedzibę firmy czy miłą recepcjonistkę. Pamiętaj jednak, by nie przesadzać z komplementami, a wszystko robić naturalnie. Bądź serdeczny, zrelaksowany i nie zapominaj, że osoba, która cię rekrutuje to również człowiek.

Sekret 7: Rozmawiaj w sposób naturalny
W trakcie rozmowy kwalifikacyjnej wyobraź sobie, że prowadzisz dialog ze znajomym. Nie denerwuj się i nie staraj się za wszelką cenę wszystkiego przekazać. Skup się raczej na słuchaniu, odpowiadaj na pytania na temat, w sposób inteligentny i zaangażowany. Pamiętaj o pewności siebie i patrz na osobę, do której mówisz, nie wyłączając jednak z tematu współrozmówców. Jeżeli obawiasz się, że w jakiejś kwestii zostałeś źle zrozumiany, skoryguj to i jeszcze raz wyjaśnij, co tak naprawdę miałeś na myśli.

Bądź rzeczowy, nie zapominaj o szczerości i przede wszystkim nie kłam! Kłamstwo odnośnie kwalifikacji czy umiejętności z pewnością spowoduje to, że zaczniesz plątać się w wyjaśnieniach i nowej pracy na pewno nie dostaniesz. Pochwal się doświadczeniem i wiedzą, o branży mów w sposób zaangażowany i nie obrażaj swego obecnego czy poprzedniego pracodawcy. Jeżeli z jakichś powodów chcesz uniknąć odpowiedzi na zadane pytanie, zbądź je inteligentną ripostą albo żartem. Gdy spotkanie dobiega końca, podziękuj za rozmowę i poświęcony czas wszystkim współrozmówcom i pożegnaj się osobno z każdym z nich.

Dobre przygotowanie to podstawa
Aby osiągnąć wymarzony cel i zdobyć upragnioną pracę, do rozmowy kwalifikacyjnej należy podejść tak, jak profesjonalny dziennikarz podchodzi do swego reportażu. Przed realizacją przedsięwzięcia ważne jest wyszukanie, zgromadzenie i przetworzenie wszystkich informacji o branży i o firmie, w której chcemy pracować, a następnie opracowanie scenariusza, dobór kostiumu i trening. Gdy te wszystkie elementy perfekcyjnie zostaną przygotowane, pozostaje już tylko pewność siebie, utrzymanie kontaktu wzrokowego i uśmiech „na wizji”.

Artykuł został opracowany przez firmę AVENHANSEN Sp. z o. o. działającą w branży szkoleń oraz doradztwa biznesowego nieprzerwanie od 2007 roku.

Źródło: ip

Bezpłatne oferty pracy i ogłoszenia lokalne