Jesteś tutaj:Pracenazlecenie.plAktualności7 sekretów udanej rozmowy kwalifikacyjnej

7 sekretów udanej rozmowy kwalifikacyjnej

  • poniedziałek, 05 grudnia 2016, 16:15
Image Description

Rozmowa kwalifikacyjna, interview czy po prostu wywiad jest najczęściej stosowaną metodą w rekrutacji pracowników.


Z perspektywy pracodawcy jest doskonałym sposobem na bezpośrednią ocenę kandydata, a z punktu widzenia pracownika niepowtarzalną możliwością poznania specyfiki pracy na danym stanowisku i pozytywnego zaprezentowania swojej osoby. Rozmowa kwalifikacyjna nie jest oczywiście metodą doskonałą – jest najsilniej obciążona możliwością manipulacji z obydwu stron i sterowania własną atrakcyjnością, a ponieważ to przede wszystkim od niej zależy sukces kandydata nie dziwi fakt, że zarówno pracownik, jak i pracodawca starają się do niej jak najlepiej przygotować.

Przez pracowników interview jest traktowane najczęściej jako zło konieczne. Mimo że to na tej właśnie rozmowie mają możliwość dowiedzenia się wielu rzeczy o firmie, pracodawcy czy wreszcie charakterze pracy i zarobkach, jest to dla nich najbardziej stresujący etap rekrutacji. Nie da się bowiem ukryć, iż od rozmowy tej zależy bardzo wiele i niezależnie od posiadanych kwalifikacji i umiejętności dobre pierwsze wrażenie można zrobić tylko raz.

Jak zatem przygotować się do rozmowy kwalifikacyjnej? Co zrobić, aby zaprezentować się przyszłemu pracodawcy jako pozytywny, pełen entuzjazmu specjalista? Jak pokierować rozmową, aby osiągnąć zamierzony cel – zdobyć pracę?

Sekret 1: Przygotuj się logistycznie

Przygotowanie do rozmowy kwalifikacyjnej warto rozpocząć od dokładnego sprawdzenia lokalizacji, do której zostałeś zaproszony i zanotowania nazwiska zapraszającej osoby. Nie da się ukryć, że jeżeli przychodząc do firmy nie wiemy nawet z kim jesteśmy umówieni albo podajemy nazwisko osoby, która w firmie nie pracuje, stawia nas to już na samym początku w bardzo niekorzystnym świetle. Zastanów się ponadto, ile czasu zajmie ci dojazd i dodaj ok. pół godziny na wypadek korków, spóźnionego autobusu czy innych nieoczekiwanych trudności. Jeżeli na rozmowę wybierasz się samochodem, dopytaj o możliwość zaparkowania w pobliżu, aby szukanie miejsca nie spowodowało spóźnienia na spotkanie.

Sekret 2: Przygotuj się merytorycznie
Przed rozmową kwalifikacyjną przejrzyj jeszcze raz swoje CV i zastanów się dokładnie nad wymaganiami niezbędnymi na stanowisko, o które zabiegasz. Dopasuj CV do tych wymagań i pomyśl o swoim dotychczasowym doświadczeniu i umiejętnościach, które mógłbyś wykorzystać w nowej pracy i którymi pochwalić się możesz na rozmowie kwalifikacyjnej. Pamiętaj też, że rekrutera zainteresować może dowolna, nawet najbardziej błaha kwestia z twego życiorysu. Dobrze jest więc znać na wyrywki wszystkie fakty umieszczone w CV, aby nie stracić wątku podczas stresującej rozmowy.

Kolejnym elementem jest zdobycie wiedzy o przedsiębiorstwie, w którym mamy nadzieję zdobyć pracę. Do tego celu można z powodzeniem wykorzystać stronę internetową firmy, portale społecznościowe czy gospodarcze, a także fora dyskusyjne i lokalne gazety. Cennych informacji o firmie mogą dostarczyć również osoby, które miały lub mają styczność z daną instytucją – profesor z uczelni, klienci, kontrahenci czy zarówno obecni, jak i byli pracownicy. Warto dotrzeć do takich osób, gdyż to właśnie oni mogą jeszcze przed rozmową ocenić, czy dopasujesz się do zespołu i sprostasz powierzonym zadaniom.

Przed rozmową kwalifikacyjną przygotuj również odpowiedzi i riposty na ewentualne pytania rekrutera. Wiadomo, że nie przewidzimy wszystkich pomysłów ze strony działu HR, ale na większość sztandarowych pytań możemy się przygotować. Przemyślmy zatem, co wiemy o danym przedsiębiorstwie, dlaczego odpowiedzieliśmy akurat na tę ofertę, jakie są nasze najmocniejsze czy najsłabsze strony, gdzie widzimy siebie za pięć lat czy, przede wszystkim, jakie są nasze finansowe oczekiwania. Przygotujmy również kilka własnych pytań odnośnie oferowanego stanowiska, oczekiwań pracodawcy, funkcjonowania przedsiębiorstwa czy możliwości szkoleń i rozwoju. Zainteresowanie tego typu zawsze będzie mile widziane, wprowadzi dynamizm do rozmowy i postawi nas w korzystnym świetle.

Sekret 3: Przygotuj się psychicznie
Aby przed rozmową kwalifikacyjną poczuć się pewniej, poznać swą wartość na rynku pracy i aktualne trendy w branży skorzystaj z udziału w kilku innych rozmowach rekrutacyjnych. Takie ćwiczenie na żywo będzie doskonałym źródłem wiedzy o tym, czego aktualnie oczekują pracodawcy w twej branży. Rozmowa taka pozwoli ci też zaobserwować swoje reakcje na stres oraz umiejętności stosowania inteligentnych ripost oraz luźnego i naturalnego prowadzenia konwersacji.

Sekret 4: Wybierz odpowiedni strój
Nie mniej ważnym od przygotowania merytorycznego elementem jest wygląd. Pamiętaj o starej, sprawdzonej zasadzie „jak cię widzą, tak cię piszą”. Pierwsze wrażenie w wyglądzie jest bardzo ważne, dlatego wybierz na rozmowę odpowiedni strój. Strój formalny, ale jednocześnie wygodny i przede wszystkim czysty. Nie przesadzaj z makijażem, biżuterią i dodatkami, a także nie wylewaj na siebie hektolitrów perfum. Delikatne spryskanie w zupełności wystarczy. Pamiętaj też, że higiena to podstawa! Czyste ręce, zadbane paznokcie, odpowiednia fryzura i schludny wygląd to coś, na co pracodawca zawsze, nawet podświadomie zwróci uwagę. Ty zresztą też.

Źródło: ip

Bezpłatne oferty pracy i ogłoszenia lokalne